Artykuł sponsorowany

Rzemiosło artystyczne. Na czym polega metoda quillingu?

Rzemiosło artystyczne. Na czym polega metoda quillingu?
Nie ulega wątpliwości, że w dzisiejszych czasach różnego rodzaju przedmioty wytwarzane ręcznie cieszą się ogromną popularnością, co szczególnie widoczne jest w przypadku ozdób, upominków, biżuterii czy prezentów. Rzemieślnicy oraz artyści w swojej pracy wykorzystują wiele ciekawych technik. Trzeba jednak podkreślić, iż wyjątkowo efektownie prezentują się rękodzieła wykonane metodą quillingu. Z jakimi informacjami na ten temat  warto się zapoznać?

Czym jest quilling?


Choć w przypadku szeroko rozumianej sztuki dość trudno jest się posługiwać określeniami definicyjnymi, to najprościej rzecz ujmując, quilling jest niczym innym niż techniką tworzenia ozdób przy wykorzystaniu wąskich pasków kolorowego papieru. Aby nadać im pożądanego kształtu, podczas całego procesu są one zawijane i odpowiednio formowane. Quilling swoje początki ma w epoce renesansu, kiedy to włoscy i francuscy mnisi wykorzystywali pozłacane paski papieru do zdobienia ksiąg, relikwii oraz świętych obrazów.

Jeżeli zaś chodzi o samą nazwę, to wywodzi się ona od angielskiego słowa „quill”, które tłumaczy się jako „gęsie pióro”. Nie jest to oczywiście przypadek, ponieważ to właśnie pióra służyły kiedyś jako podstawowe narzędzie ułatwiające tworzenie wyjątkowych dzieł, pełniąc funkcję igły lub nawijaka. Współcześnie quilling klasyfikowany jest jako dziedzina papieroplastyki i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony klientów. Za pomocą tej techniki można stworzyć absolutnie unikatowe podarunki, których nie znajdzie się na sklepowych półkach. O czym konkretnie mowa?

Quilling, czyli nieograniczone możliwości


Quilling z pewnością nie jest sztuką dla sztuki, o czym świadczy przede wszystkim niezwykle wszechstronne i praktyczne wykorzystanie tej techniki. Obecnie artyści zajmujący się rękodziełem oferują swoim klientom ogromną gamę różnego rodzaju propozycji. Mowa tutaj głównie o zdobieniu kartek okolicznościowych, podziękowań, pudełek prezentowych na chrzciny i wesela, a także o pudełkach, które same w sobie mogą być fenomenalnym pomysłem na prezent. Wszyscy zainteresowani mogą spotkać się m.in. z przeróżnymi układami i kompozycjami – od abstrakcyjnych aż po przepiękne kształty kwiatów, chmur, płatków śniegu oraz serc.

Jak podkreślają rzemieślnicy z firmy Duduś Hand Made, warto również zwrócić uwagę na samodzielne prace przestrzenne, które najczęściej występują w formie obrazów. To jeden z najlepszych sposób na unikalne ozdobienie wnętrza swojego domu. Biorąc pod uwagę polską kulturę oraz tradycję, ogromnym powodzeniem cieszą się przede wszystkim dzieła tworzone w stylu lachowskim. Artyści z Duduś Hand Made zajmą się także przygotowaniem obrazów z quillingu, które przyjmują formę np. kwiatów podegrodzkich.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz