Artykuł sponsorowany

Rzeczoznawca – kim jest i czym się zajmuje

Rzeczoznawca – kim jest i czym się zajmuje

Rzeczoznawcę kojarzymy zwykle z ekspertem do spraw wyceny czy opisywania stanu wszelkiego rodzaju mienia. Czym dokładnie zajmuje się ktoś taki? Jakie są najpopularniejsze specjalizacje rzeczoznawców? I kiedy możemy potrzebować pomocy jednego z nich? Zapraszamy do lektury.

Kim jest rzeczoznawca?

Rzeczoznawca to osoba, której zadaniem jest przeprowadzanie wycen i wydawanie orzeczeń w zakresie, w którym się specjalizuje i co do którego ma odpowiednie uprawnienia. Rzeczoznawcy mają różne specjalizacje, ale te, z którymi najczęściej się spotykamy, to majątkowa, budowlana i samochodowa. Zawód ten podlega regulacjom prawnym. Aby go wykonywać, należy nie tylko mieć określone wykształcenie i odpowiednio długą praktykę, ale i zdać właściwy egzamin, najczęściej państwowy.

Rzeczoznawca majątkowy, budowlany czy samochodowy?

Rzeczoznawcę majątkowego kojarzymy najczęściej z wyceną nieruchomości, zupełnie słusznie zresztą. Jeszcze niespełna trzydzieści lat temu taką pracę mogli wykonywać tylko geodeci i kartografowie. Dzisiaj osoby, które pracują w tym zawodzie, muszą m.in. mieć wiedzę na temat stóp oprocentowania hipotek czy opłacalności inwestycji. Powinny też znać przepisy prawa budowlanego oraz dobrze orientować się w instrumentach i instytucjach finansowych.

Zawód rzeczoznawcy budowlanego został w Polsce wprowadzony w momencie, w którym pojawiły się plany inwestycyjne. Chodziło nie tylko o odpowiednie przygotowanie się do budowy, ale i o potrzebę oceny stanu technicznego różnych, coraz nowocześniejszych obiektów. Tytuł rzeczoznawcy budowlanego można uzyskać w Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa.

Z kolei rzeczoznawca samochodowy jest tym typem eksperta do spraw wycen, z którym większość ludzi ma do czynienia najczęściej. Stykamy się z nim w przypadku stłuczek czy nieco większych kolizji drogowych, i to zarówno w przypadku, kiedy wina leży po naszej stronie, jak i wtedy, kiedy to my jesteśmy poszkodowanymi. Zwłaszcza ten drugi przypadek jest często spotykany, a to oczywiście za sprawą obowiązku opłacania ubezpieczenia OC przez polskich kierowców. Kiedy nasz samochód ucierpi z winy użytkownika innego auta, rzeczoznawca jego ubezpieczyciela będzie zapewne chciał obejrzeć nasz samochód, w celu dokonania wyceny szkód.

Jeśli sami z jakiegoś powodu mamy potrzebę skorzystać z usług rzeczoznawcy samochodowego, pamiętajmy o tym, aby wybrać go mądrze. Upewnijmy się, że posiada on odpowiednie certyfikaty. Polecić tu można chociażby rzeczoznawców z rekomendacją Polskiego Związku Motorowego, takich jak Robert Adamczyk.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz