Artykuł sponsorowany

Rytuał, styl życia i doskonały relaks, czyli co warto wiedzieć o korzystaniu z sauny?

Rytuał, styl życia i doskonały relaks, czyli co warto wiedzieć o korzystaniu z sauny?

Sauna to miejsce, które jest znane już od około dwóch tysięcy lat. Dla Finów było to pewnego rodzaju mieszkanie zimowe, wykopane na zboczach ziemi. Zapewniało ciepło, poprzez rozgrzane w palenisku kamienie, dodatkowo polewane wodą. Od około 40 lat sauna fińska staje się coraz popularniejsza na całym świecie i wiele osób chętnie poznaje jej zalety. Warto wiedzieć, jakie korzyści przynosi regularne saunowanie oraz istotne zasady, które sprawiają, że cały rytuał staje się przyjemnością.

Wpływ sauny na organizm

Wysoka temperatura, stosowana przez krótki czas, działa odprężająco na organizm, jego oczyszczenie oraz usunięcie toksyn. Sauna fińska, w przeciwieństwie do parowej, stanowi mniejsze obciążenie – dzieje się tak dlatego, że suche powietrze jest znacznie łatwiej tolerowane przez organizm, niż wilgotne.

Sauna ma niebagatelny wpływ na nasze ciało. Przede wszystkim, w warunkach podwyższonej temperatury otoczenia, zwiększa się ciepłota organizmu nawet do 39,2 stopni Celsjusza. Powoduje to reakcję naczyń krwionośnych, które ulegają rozszerzeniu. Poprawia to ich elastyczność i polepsza ukrwienie narządów. Podczas pobytu w saunie zachodzi w organizmie także reakcja termiczna, która jest związana z wydzielaniem potu. Wraz z nim organizm usuwa wodę, chlorek sodu i inne minerały.

Wśród innych odpowiedzi ciała na działanie wysokiej temperatury podczas saunowania można wymienić także wpływ na układ oddechowy i zmniejszenie napięcia mięśniowego. Zmniejsza to dolegliwości bólowe oraz poprawia zakres ruchomości. Warto wiedzieć, że obniża się także pobudliwość nerwowa i wrażliwość receptorowa.

Regularne korzystanie z sauny może poprawić odporność, zmniejszyć symptomy zmęczenia, obniżyć stres i napięcie emocjonalne, a także poprawić jakość snu. Może także złagodzić objawy depresji.

Jak prawidłowo korzystać z sauny?

Aby w pełni odczuć wszystkie korzyści płynące z saunowania, należy zarezerwować sobie około dwóch godzin. Przed wejściem do sauny należy skorzystać z toalety, umyć się pod prysznicem i dokładnie wytrzeć ciało. Dzięki temu skóra będzie lepiej się pocić i parować.

Pierwsza kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. Najlepszym czasem, jaki można na nią poświęcić to około 8-12. W jej trakcie należy siedzieć ze stopami na wysokości siedzenia lub leżeć, najlepiej na górnych ławach. Na dolnej ławie lepiej usiąść na koniec kąpieli, aby wyrównać krążenie krwi. Warto bacznie obserwować swój organizm - nie zawsze trzeba się zmuszać do tego, by siedzieć w saunie dłużej.

Kulminacyjnym punktem kąpieli jest polewanie kamieni wodą, kiedy odczuwa się chwilowe podniesienie temperatury i wzmożonego pocenia się. Czasami dodaje się do niej także specjalnych olejków eterycznych lub koncentratów zapachowych. Zdecydowanie uprzyjemnia to kąpiel. Tego typu produkty można bez problemu zakupić w Internecie i korzystać w zaciszu własnej domowej sauny.  W ofercie firmy Sauna Sp. z o.o. można znaleźć szeroki asortyment koncentratów zapachowych oraz olejków do sauny.

Po wyjściu z sauny następuje etap schłodzenia ciała.  Najlepiej jest go rozpocząć na świeżym powietrzu, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość tlenu. Można wówczas wyjść na taras, balkon lub podejść do okna. Po tym krótkim ochłodzeniu ciała, należy wziąć zimny prysznic, schładzając ciało od stóp i rąk, poprzez ramiona i kończąc na tułowiu. Na sam koniec można zanurzyć stopy w ciepłej kąpieli na 3-5 minut. Dzięki temu odprowadza się pozostałe ciepło w organizmie i czuje się przyjemne ciepło. Schładzanie powinno trwać od 8 do 15 minut. Po tym czasie możemy rozpocząć kolejną kąpiel. Warto obserwować dokładnie swoje ciało w trakcie trwania saunowania – dzięki temu lepiej można zorientować się w jego potrzebach oraz doskonale się odprężyć i poczuć wiele różnych korzyści, jakie daje tak spędzony czas.

Opracowanie:
Kraków, Urocza 32 lok. LU2
tel. 509 214 959
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz