Artykuł sponsorowany

Rusztowanie kupić czy wypożyczyć?

Rusztowanie kupić czy wypożyczyć?

Rusztowanie składa się z poziomych i pionowych słupów i pomostów. Jest mocną konstrukcją, która umożliwia pracę na budowie. Rusztowanie wykorzystywane jest do pracy na wysokościach, w tym przy remoncie elewacji i dachu. Wybór odpowiedniego rusztowania jest uzależniony od projektu budowlanego. Wynajmem rusztowań zajmują się wyspecjalizowane firmy, które montują konstrukcję we wskazanym miejscu.

Wybór rusztowania

Rusztowanie umożliwia pracę na wysokościach. Jest niezbędne na każdej budowie, ale także podczas remontu elewacji, dachu czy montażu reklam. Konstrukcje różnią się od siebie wielkością, wysokością, udźwigiem, i możliwością przemieszczania. Rusztowanie składa się z pionowych i poziomych pomostów i słupów. Do ich wykonania najczęściej używa się metalu, rzadziej już drewna. Rusztowanie musi być złożone zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami, by gwarantowało bezpieczeństwo pracowników. Najpopularniejszym rodzajem rusztowań są: elewacyjne, modułowe i ramowe. Konstrukcje różnią się od siebie wielkością, wysokością, udźwigiem, oraz możliwością przemieszczania.

Kupić czy wynająć rusztowanie

Nowe rusztowanie może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Cena jest uzależniona od rozmiarów i materiału, jaki został wykorzystany do jego produkcji. Do ceny zakupu musimy doliczyć koszty okresowej konserwacji. Przed podjęciem decyzji musimy zastanowić się, jak długo będą trwały prace budowlane. Drugą sprawą jest przeanalizowanie, ile razy, w przyszłości, skorzystamy z rusztowania. Wypożyczenie rusztowania oczywiście kosztuje, ale Firma Monter Konstrukcje Rusztowaniowe po podpisaniu umowy, zawozi konstrukcję na miejsce i zajmuje się jej montażem. Po zakończeniu prac przyjeżdża i ją rozmontowuje. Tak naprawdę, nic nas nie interesuje. Musimy przekalkulować, co jest bardziej opłacalne.

Rusztowania – popularne rodzaje

Rusztowania elewacyjne stosowane są przy budowach i remontach budynków; budowach estrad, zadaszeń na imprezach masowych oraz w zakładach przemysłowych. Natomiast rusztowania modułowe wykorzystywane są w przemyśle: stoczniowym, budowlanym, energetycznym i paliwowym. Mają zastosowanie np. przy wznoszeniu mostów i wiaduktów; przy remontach zabytków, wież kościelnych i estrad rozrywkowych, a także przy skomplikowanych budowach. Nieco innymi rusztowaniami są ramowe, zbudowane z płaskich, stalowych ram. Sztywność całej konstrukcji uzyskuje się w wyniku zastosowania poziomych oraz ukośnych pomostów i stężeń. Rusztowania ramowe łączone są metodą kotwienia, z danym budynkiem. Sprawdzają się tam, gdzie jest wymagana zróżnicowana szerokość pomostów.

Szalunki

Szalowanie jest to rodzaj formy i służy do nadawania kształtu mieszance betonowej. Szalunki ścienne przeznaczone są do prowadzenia prac budowlanych i betonowych; ustawiania rusztowań ścian, w czasie stawiania budynków. Konstrukcja jest tymczasowa, wykonana z różnego rodzaju drewna i płyt. Szalunki są niezbędne podczas wylewania fundamentów. Bez szalunków wyłożenie betonu byłoby bardziej pracochłonne i dawało mniej stabilne efekty, a fundamenty jak wiemy, są podstawą każdego budynku. Przed wylaniem betonu, szalunki można wypełnić zbrojeniem. Po związaniu betonu są usuwane. Szalunki na budowę można kupić lub wypożyczyć w firmie Monter Konstrukcje Rusztowaniowe. Przy wypożyczaniu szalunku ważne jest, by pracownicy zajmowali się montażem i demontażem konstrukcji.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz