Artykuł sponsorowany

Rury do instalacji wodnej – z jakich materiałów mogą być wykonane?

Rury do instalacji wodnej – z jakich materiałów mogą być wykonane?

Instalacja wodno-kanalizacyjna może być wykonana z rur stalowych, miedziowych lub z tworzywa sztucznego. Dobór odpowiedniego materiału zależy zarówno od przeznaczenia, jak i warunków wodnych. Sprawdźmy, które materiały można uznać za uniwersalne, a które mogą być stosowane wyłącznie do instalacji wody zimnej.

Rury z tworzyw sztucznych

Tworzywo sztuczne jest trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Nie występują na nim korozja ani kamień kotłowy, dzięki czemu nie ma ryzyka, że materiał wejdzie w reakcję z wodą, zmieniając jej smak, barwę lub zapach.

Rury z tworzywa sztucznego są bardzo chętnie wybieranym typem rur – zarówno jeśli chodzi o cenę, jak i wytrzymałość. Aby dobrze spełniały swoje funkcje, ekipa instalacyjna musi wykonać dobre mocowanie do ścian. Prawidłowa instalacja zapobiega odkształcaniu rur pod wpływem przepływu ciepłej wody. Ponadto, rury mają dużą odkształcalność wzdłużną, co wymusza kompensację na dłuższych odcinkach. 

Rury PVC

Rury z polichlorku winylu są stosunkowo tanie, lekkie, łatwe w transporcie i instalacji. Niestety, oszczędności są połowiczne, ponieważ montaż rur wymaga użycia dość kosztownych kształtek. Ponadto rury PVC nie mają tak szerokiego zastosowania jak rury wykonane z innych materiałów. W czystej postaci sprawdzą się do instalacji wody zimnej. Instalacja wody ciepłej może być wykonana z użyciem rur z chlorowanego polichlorku winylu o oznaczeniu CPVC, który jest droższy od PVC.

Polipropulen PP

Profesjonalne ekipy instalacyjne, takie jak Tom-Skill Instalacje wod.-kan., c.o., gaz. Tomasz Kulik, chętnie stosują rury wykonane z polipropulenu PP. Szczególnie ceniona jest odmiana PP-3, która może posłużyć do produkcji rur do instalacji wody zimnej i wody ciepłej.

Jedynym problemem, z którym muszą zmierzyć się instalatorzy, jest sztywność rur. Do montażu wykorzystywane są specjalne kształtki i złączki, a rury łączy się ze sobą przy pomocy zgrzewania.

Rury stalowe

Rury stalowe powoli odchodzą w zapomnienie. Podatne na korozję i kamień kotłowy, relatywnie trudne w montażu i o średniej żywotności, są powoli wycofywane z nowoczesnych instalacji.

Rury miedziane

Miedź to nowoczesna alternatywa dla stali. Rury miedziane mają wiele zalet: hamują rozwój bakterii, wykazują niewielką podatność na korozję, a ich łączenie jest proste i szybkie. Co więcej, mimo że miedź jest droższym materiałem niż stal czy tworzywa sztuczne, zużywa się ją w mniejszej ilości, zatem koszty wykonania instalacji nie są odczuwalnie większe

Opracowanie:
Wałbrzych, Orkana 103D
tel. 793 708 410
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz