Materiał Partnera

Rura na statku – czyli rodzaje rurociągów okrętowych

Rura na statku – czyli rodzaje rurociągów okrętowych

Jak wygląda okręt, wie nawet pięciolatek, ale z czego jest zbudowany, to już wiedza posiadana jedynie przez nielicznych. Kadłub, maszty, maszynownia, to tylko niektóre z elementów, jakie spotkać można na jednostkach pływających. Jednak my skupimy się na rurociągach okrętowych. Jeśli zastanawiacie się, jakie są ich rodzaje lub chcecie dowiedzieć się, z jakich materiałów wykonuje się rurociągi okrętowe, zapraszamy! Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania. 

Rodzaje instalacji na statkach

Instalacje okrętowe lub rurociągi okrętowe to nic innego, jak  zestaw elementów liniowych służących do transportu danego medium. W ich skład wchodzą rury oraz dodatkowe elementy służące do kierowania przepływem medium: pompy, zawory, zbiorniki, bezpieczniki, filtry oraz przetworniki. Na jednostkach pływających możemy znaleźć ogromną ilość instalacji, których budowa opiera się na różnorodnych rurach. Wśród rurociągów znajdujących się na statkach i innych jednostkach pływających możemy wyróżnić:

  • instalacje paliwowe,
  • instalacje chłodzące,
  • instalacje hydrauliczne,
  • instalacje wentylacyjne,
  • instalacje gazowe,
  • instalacje sprężonego powietrza,
  • instalacje wody słodkiej,
  • instalacje wody zaburtowej.

Perfekcyjne działanie rurociągów zapewnia pełne bezpieczeństwo załodze. Aby rurociągi na statku były sprawne, niezbędna jest ich konserwacja, przeglądy techniczne oraz w razie awarii szybka naprawa lub gruntowny remont. Do tego typu zadań najlepiej zaangażować firmę, która od lata działa w branży związanej z rurociągami przemysłu stoczniowego.
Do takich doświadczonych przedsiębiorstw należy m.in. firma Pipe System z Gdańska.

Materiały wykorzystywane przy produkcji rurociągów

Niezawodność rurociągów dla przemysłu stoczniowego zapewnia też materiał, z którego zostały one wykonane. W zależności od pełnionej funkcji rurociągi wykonywane są ze stali nierdzewnej chromowo-niklowo-molibdenowej z podwyższoną zawartością molibdenu oraz ze stali nierdzewnej chromowo-niklowej. Do produkcji rurociągów stosuje się także stal węglową, stopy miedzi i cynku aluminium powlekane wewnętrznie polietylenem usieciowanym PE-Xb. Stosuje się także stop żelaza, odporny na działanie wody zasolonej i szczególnie wykorzystuje się go przy instalacjach na wodę morską. Niezależnie jednak od wykorzystanego materiału można dokonać modernizacji rurociągu, cięcia i gięcia jego elementów, spawania metodami MMA, MIG, TIG oraz malowania, w tym malowanie metodą proszkową.

Firma Pipe System z Gdańska zajmuje się także produkcją oraz montażem balustrad ze stali nierdzewnej, balustrad stalowych, balkonów  oraz ogrodzeń nowoczesnych. Zapewnia również fachowe doradztwo oraz  darmowy pomiar u klienta na terenie woj. Pomorskiego. Produkty dostosowane są do indywidualnych wymagań klienta. Firma zapewnia terminowe dostarczenie produktu najwyższej jakości, którą uzyskujemy dzięki wykwalifikowanemu personelowi oraz szczegółowemu procesowi jakości, zachowując normy prawa budowlanego.

Opracowanie:
Gdańsk, al. Grunwaldzka 411
tel. 883 036 663
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz