Rumień zakaźny a ciąża. Czy rumień jest niebezpieczny?

Rumień zakaźny a ciąża. Czy rumień jest niebezpieczny?

Stan błogosławiony wymaga szczególnej troski. Kobiety spodziewające się dziecka powinny zwracać uwagę na niepokojące symptomy. Nawet drobna infekcja może być przyczyną przykrych powikłań. Jeśli jesteś w ciąży, dowiedz się, jakie zagrożenie może stanowić dla płodu zarażenie rumieniem zakaźnym i jak rozpoznać objawy. Sprawdź, jak leczyć chorobę i jak jej zapobiegać.

Strony www Strony www

Rumień zakaźny a powikłania w czasie ciąży

Kobiety w ciąży powinny szczególnie uważać na swoje zdrowie. Nawet niegroźne dla osoby dorosłej zakażenie może zaszkodzić w błogosławionym stanie. Rumień zakaźny nazywany piątą chorobą jest jedną z chorób, które mogą doprowadzić do groźnych powikłań związanych z rozwojem dziecka. Jeśli ciężarna zachoruje, istnieje niebezpieczeństwo, że dojdzie również do zakażenia płodu. Gdy do zakażenia dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży, wówczas kobieta może poronić.

Ryzyko zwiększa się jeszcze bardziej w drugim trymestrze ciąży. Wówczas mogą pojawić się groźne dla zdrowia płodu powikłania, w tym poważna niedokrwistość, niewydolność serca lub zapalenie mięśnia sercowego, a nawet śmierć płodu. Diagnoza zakażenia w czasie ciąży wymaga szczególnej obserwacji lekarza ginekologa. Niezbędne jest wtedy regularne wykonywanie USG.

Jakie są objawy rumienia zakaźnego u kobiet w ciąży?

Zakażenie nie jest łatwe do wykrycia. Objawy rumienia zakaźnego w ciąży nie są jednoznaczne. U osób dorosłych zakażenie często przebiega bezobjawowo, nie pojawia się charakterystyczna wysypka. Kobieta może skarżyć się na bolesność mięśni i stawów, jednak ból w kolanach czy nadgarstkach jest często bagatelizowany. Symptomy przypominają zwykłe przeziębienie czy grypę.

Kobiety w ciąży powinny zwracać uwagę na wszystkie niepokojące objawy i gdy pojawi się jakikolwiek ból, powinny szybko zgłosić się do najbliższej przychodni. Lekarz na podstawie wywiadu zleci wówczas odpowiednie badania. W przypadku podejrzenia zakażenia rumienia zakaźnego wykonuje się testy na obecność przeciwciał IgG i IgM. Wynik jest kluczowy w rozpoznaniu zakażenia.

Dowiedz się, jakie są objawy rumienia zakaźnego u dzieci i dorosłych.

Jak leczyć rumień zakaźny w ciąży?

Niestety nie istnieją leki, które powstrzymałyby ryzyko zakażenia płodu. Leczenie rumienia zakaźnego w ciąży polega jedynie na wnikliwej obserwacji płodu. Lekarz ginekolog zleca wykonywanie USG do 30 tygodnia ciąży. Badanie należy przeprowadzać co dwa tygodnie lub nawet co tydzień. Gdy w tym okresie wszystko będzie w porządku, ryzyko powikłań u płodu zmniejsza się niemal do zera. Jeśli dojdzie do obrzęku płodu, niezbędna jest szybka hospitalizacja. 

Jak zapobiegać zachorowaniu?

Zapobieganie zachorowaniu polega przede wszystkim na unikaniu źródła zarażenia, a także dokładnym i częstym myciu rąk. Lekarze zalecają, by kobiety unikały miejsc, w których przebywa wiele osób, zwłaszcza dzieci. Do takich miejsc należą żłobki, przedszkola, szkoły. Szczególnie zagrożone są kobiety pracujące na co dzień z dziećmi, a więc nauczycielki, przedszkolanki itd. Powinny one zwracać szczególną uwagę na higienę oraz obserwować ewentualne symptomy i w razie wątpliwości udać się na badania.

Warto pamiętać, że na rynku nie ma dostępnej szczepionki, która wyeliminowałaby ryzyko zarażenia rumieniem zakaźnym. Jeśli jednak kobieta przebyła chorobę w dzieciństwie lub życiu dorosłym, nie ma powodów do obaw, ponieważ nabywa ona trwałą odporność i ponowne zachorowanie jest mało prawdopodobne.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, poznaj przyczyny zakażenia rumieniem zakaźnym.   

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży

Polecane firmy

Medikarte to przychodnia składająca się z wielu specjalistycznych poradni lekarskich i gabinetów...