Artykuł sponsorowany

Rozwód za porozumieniem stron – Kancelaria adwokacka Maria Kowalska-Złamaniec

 Rozwód za porozumieniem stron – Kancelaria adwokacka Maria Kowalska-Złamaniec

W obecnych czasach rozwód nie jest już tematem tabu, a nawet stał się popularnym zjawiskiem społecznym. Decyzja o zakończeniu małżeństwa nie jest łatwa, jednak gdy zdecydujemy się ją podjąć, warto zgłosić się po pomoc do kancelarii adwokackiej Marii Kowalskiej-Złamaniec. Jeśli zależy nam na szybkim rozwodzie, wraz z naszym adwokatem powinniśmy złożyć pozew o rozwód za porozumieniem stron? Czym on jest i kiedy można się o niego ubiegać? Zapraszamy do lektury!

Czym jest rozwód za porozumieniem stron?

Rozwód za porozumieniem stron określany jest także mianem szybkiego rozwodu oraz rozwodu bez orzekania o winie. Ta forma rozwodu opiera się wspólnych ustaleniach małżonków, dokonanych jeszcze przed wytoczeniem powództwa. Małżonkowie powinni zaprezentować w sądzie zgodne stanowiska co do najważniejszych spraw, takich jak wspólny majątek czy opieka nad dziećmi.

Rozwód za porozumieniem stron to najczęstsza i najszybsza forma rozwodu. Dlaczego? W takiej sprawie sąd bada czy wystąpiły pozytywne przesłanki rozwodu i czy nie występują przesłanki negatywne wynikające z rozpadu małżeństwa.

Wniosek o rozwód za porozumieniem stron

Zacznijmy od tego, co powinien zawierać pozew/wniosek o rozwód. Przede wszystkim należy oznaczyć strony rozwodu, czyli wpisać dane personalne małżonków:

·         imię i nazwisko,

·         adres zamieszkania,

·         numer PESEL,

·         datę i miejsce zawarcia związku małżeńskiego.

Dodatkowo każdy pozew powinien zawierać oznaczenie sądu do, którego jest kierowany.

Jakie dokumenty powinniśmy dołączyć do pozwu? Najlepiej dołączyć do niego porozumienie małżeńskie oraz porozumienie rodzicielskie. Warto dołączyć także opis sytuacji panującej w małżeństwie. Sporządzenie pozwu nie należy do najłatwiejszych, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów. Sprawami dotyczącymi rozwodów bez orzekania o winie zajmuje się kancelaria adwokacka Marii Kowalskiej-Złamaniec.

Kiedy warto zdecydować się na rozwód bez orzekania o winie?

Z pewnością warto zdecydować się na rozwód za porozumieniem stron, jeśli zależy nam na czasie. Postępowanie trwa bardzo krótko, bywa, że orzeczenie o rozwodzie zapada już na pierwszej rozprawie. Tego typu rozwód jest idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających dzieci, gdyż ułatwia ustalenie planu wychowawczego i harmonogramu spotkań z dziećmi.

Rozwód za porozumieniem stron opłaca się także w pierwotnym tego słowa znaczeniu. Krótsze postępowanie sprawia, że zaoszczędzimy pieniądze. Każdy pozew o rozwód podlega opłacie sądowej w kwocie 600 złotych od powoda. Jeśli jednak rozwód będzie dokonany za porozumieniem stron, do powoda wróci 300 złotych. Więc w ostatecznym rozrachunku rozwód bez orzekania o winie będzie kosztował nas 150 złotych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz