Artykuł sponsorowany

Rozwód z orzeczeniem o winie. Czy warto?

Rozwód z orzeczeniem o winie. Czy warto?

Rozwód to niewątpliwie jeden z trudniejszych momentów w życiu, z którym musi zmierzyć się coraz większą liczba osób. Ze statystyk Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że tylko w roku 2014 do polskich sądów trafiło ponad 65 tysięcy pozwów o rozwój. W 25% z nich jedna ze stron uznała wydania orzeczenia o winie. Czy w ogóle warto wnieść o rozwód z orzeczeniem o winie?

Decyzja o rozwodzie to dopiero początek

Podjęcie decyzji o rozwodzie to dopiero początek. Przed złożeniem wniosku do sądu należy zastanowić się jeszcze czy rozstać się za zgodą obu stron, czy też żądać rozwoju z orzeczeniem o winie. W tym drugim przypadku sąd, aby ocenić, który małżonek ponosi winę za rozpad małżeństwa, musi przeprowadzić szczegółowe powstępowanie dowodowe. W tym celu dokonuje również wnikliwej analizy zachowywania się małżonków. Czasem sprawa wydaje się prosta, bo jedna ze stron odchodzi do kochanka lub kochanki. Jednak nie zawsze dla sądu strona ta jest winna rozpadu związku małżeńskiego.

Jak długo trwa rozwód z orzeczeniem o winie?

Sąd sprawdza dlaczego dana osoba odeszła do kogoś innego. Okazuje się bowiem, że można opuścić rodzinę, ale nie ponosić winy za rozpad małżeństwa. Tak jest wówczas, gdy w małżeństwie były problemy takie jak np. alkoholizm czy przemoc domowa. W praktyce rozwód z orzeczeniem o winie trwa sporo dłużej niż ten za zgodą obu stron. Wymaga m.in. przesłuchiwania świadków, a nam przyda się wtedy pomoc adwokata, takiego jak na przykład z kancelarii adwokackiej Magdaleny Musiał. Świadkami są na ogół członkowie najbliższej rodziny, znajomi i przyjaciele. Z drugiej strony, decydując się na pozew o rozwód z orzeczeniem o winie, strona, która uzyska satysfakcjonujący dla siebie wyrok, może liczyć na korzystne rozwiązania.

Rozwód a alimenty

Przede wszystkim niewinny małżonek może wnioskować o przyznanie mu dożywotnich alimentów z tytułu pogorszenia sytuacji materialnej po rozwodzie. Co ciekawe, wcale nie musi znajdować się w niedostatku, aby taki wniosek złożyć. Sąd bierze również fakt orzeczenia o winie podczas przyznawania władzy rodzicielskiej. Rozwód za zgodą obu stron kończy się podziałem majątku po połowie. Jednak, jeśli stwierdzona jest wyłączna wina jednej strony, tak być nie musi. Czasami podział majątku przeprowadzany jest bowiem na niekorzyść małżonka odpowiedzialnego za rozpad związku małżeńskiego. Warto też pamiętać o tym, że to przegrany z godnie z polskim prawem reguluje koszty postępowania sądowego. W tym przypadku jest to osoba uznana za winną za rozpad danego małżeństwa.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz