Artykuł sponsorowany

Rozwód w świetle polskiego prawa

Rozwód w świetle polskiego prawa

Małżeństwo to ważna decyzja, którą niestety niekiedy podejmujemy zbyt spontanicznie, bez głębszego zastanowienia. W takich sytuacjach może dojść do rozkładu pożycia między małżonkami, czyli do zerwania więzi, które ich łączą. Właśnie to oddalenie się od siebie, zarówno fizyczne, duchowe, jak i gospodarcze, jest podstawą do orzeczenia przez sąd rozwodu.  

Rozwód - kiedy trzeba się na niego zdecydować?

Jak już wspomniano we wstępie, podstawą do orzeczenia rozwodu przez sąd jest rozkład pożycia. Oznacza to, że między innymi, że małżonkowie przestają się darzyć ciepłym uczuciem i nie dochodzi między nimi do kontaktów fizycznych. Aby sprawa w sądzie zakończyła się rozwodem, sąd musi orzec zupełny rozkład pożycia. Na jakiej podstawie może to zrobić? Wyrok nie będzie stanowił tajemnicy w przypadku, kiedy małżonkowie od pewnego czasu nie mieszkają ze sobą, przy czym przynajmniej jedna z osób zamieszkała z nowym partnerem. W takim wypadku dochodzi do zerwania więzi uczuciowej, fizycznej oraz gospodarczej. Ta ostatnia jest jednak warunkowa, ponieważ w życiu spotykają nas różne sytuacje i czasami wyprowadzka nie jest taka prosta, na przykład w sytuacji, kiedy mieszkanie i jego wyposażenie stanowią wspólną własność. W takim wypadku, jeżeli więź gospodarcza nie ulegnie zerwaniu, sąd również może zadecydować o przerwaniu małżeństwa. Wszystko tak naprawdę zależy od kontekstu.

Co jeszcze trzeba wiedzieć na temat rozwodu?

Pozew rozwodowy składa się w sądzie okręgowym, który jest właściwy wobec ostatniego, wspólnego adresu małżonków, jeżeli przynajmniej jeden z nich nadal mieszka pod wskazanym adresem. W przypadku, kiedy mieszkanie czy dom były wynajmowane i obie strony przeniosły się do innego lokum, wniosek składa się w sądzie, który jest właściwy wobec adresu strony pozwanej.

Jeżeli sąd stwierdzi, że rozkład pożycia nie jest całkowity, może skierować małżonków na mediacje. Jeżeli rozmowa mediacyjna nie przyniesie efektów, w trakcie rozprawy istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że sąd będzie namawiał obie strony do nawiązania zgody.

Na sam koniec warto dodać, że rozwód zawsze wiąże się z silnymi emocjami - często jest to gniew, zawiść, żal, smutek. Takie uczucia mogą sprawić, że nie zawsze myśli się jasno, dlatego, aby mieć pewność, że sprawa w sądzie potoczy się w odpowiedni sposób, warto skorzystać z pomocy osoby takiej jak Kancelaria Adwokacka Paulina Stankiewicz. Prawnik zajmie się wszystkimi sprawami formalnymi za Ciebie, a także poprowadzi sprawę i dzięki temu z pewnością będziesz się czuć pewniej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz