Artykuł sponsorowany

Rozwód – czy musi być poprzedzony separacją?

Rozwód – czy musi być poprzedzony separacją?

Decyzja o zakończeniu małżeństwa niesie za sobą wiele skutków prawnych. Małżonkowie, którzy widzą cień szansy na odbudowanie związku, często wahają się między rozwodem a separacją. Czy separacja stanowi jednak integralny element każdej sprawy rozwodowej? Kiedy sąd może orzec separację, a kiedy małżeństwo może zostać rozwiązane z pominięciem tego etapu?

Polskie prawo a separacja

Separacja małżeńska nie jest prawnym warunkiem uzyskania rozwodu. Bardzo często małżonkowie mieszkają pod jednym dachem i jednocześnie wnoszą pozew o rozwód. Niemniej jednak separacja stanowi silny argument w postępowaniu rozwodowym i może przyspieszyć przebieg postępowania.

Podstawą orzeczenia rozwodu jest trwały i pełny rozkład pożycia małżeńskiego. Pozostawanie przez określony czas w separacji stanowi poważny dowód na rozpad więzi i ułatwia dalsze procedowanie.

Orzeczenie separacji – okoliczności

 Separacja to rozwiązanie tymczasowe zalecane gdy istnieje szansa na powrót małżonków do wspólnego życia. Jeżeli mimo próby ratowania związku, współmałżonkowie nie dojdą do porozumienia, dla sądu będzie to widoczną oznaką nieodwracalnego rozkładu więzi przy jednoczesnej dobrej woli stron.

Orzeczenie separacji niesie za sobą pewne konsekwencje prawne. Po orzeczeniu separacji dochodzi do ustania wspólności majątkowej – następuje rozdzielność majątkowa. Kolejną kwestią jest dziedziczenie z mocy prawa, kiedy żadna ze stron nie pozostawi testamentu – oczywiście nie jest to równoznaczne z brakiem możliwości powołania współmałżonka do spadku.

Inną, często zapominaną kwestią, jest uchylenie domniemania pochodzenia dziecka. Jeżeli dziecko przyszło na świat w czasie trwania małżeństwa lub na 300 dni od jego ustania, drugim rodzicem jest mąż matki. W przypadku orzeczenia separacji nie zachodzi domniemanie, że dziecko pochodzi od męża matki i mimo że małżeństwo prawnie nie ustało, sąd zakłada, że małżonkowie nie żyją ze sobą.

 Wspólne mieszkanie w czasie separacji

Separacja nie pociąga za sobą konieczności ustalenia sytuacji mieszkaniowej. Małżonkowie mogą nadal mieszkać ze sobą, jednak w pewnych sytuacjach sąd może orzec eksmisję, np. w związku z nieprawidłowym zachowaniem współmałżonka. Jeżeli jeden z małżonków uzna, że dalsze zamieszkiwanie pod wspólnym dachem jest niemożliwe, powinien podjąć zasięgnąć pomocy prawnej, np. w Kancelarii Adwokata i Radcy Prawnego Moniki Pliseckiej-Wajdziak.

Sprawne przejście przez postępowanie rozwodowe jest o wiele prostsze z pomocą doświadczonego prawnika – zwłaszcza jeżeli małżonkowie nie dochodzą do porozumienia w kwestii podziału majątku.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz