Artykuł sponsorowany

Rozwiązania z zakresu Business Intelligence – czym są?

Rozwiązania z zakresu Business Intelligence – czym są?

W dzisiejszych czasach rozwój przedsiębiorstwa nieodłącznie wiąże się z usprawnianiem procesów biznesowych, a w tym również decyzyjnych. To z kolei ma związek z segmentem IT w firmie oraz wdrożeniu odpowiednich do tego celu narzędzi, pomocnych w czytelnym przetwarzaniu danych. Z tego względu warto zainteresować się rozwiązaniami z zakresu Business Intelligence.

Praca z danymi w biznesie

Obecny postęp technologiczny oraz wszechobecna cyfryzacja sprawiają, że zarówno duże korporacje, jak i średnie przedsiębiorstwa dysponują ogromną ilością wirtualnych danych. Te mogą dotyczyć struktur firmowych, kontrahentów, pracowników, asortymentu, księgowości - wszystkich obszarów, w jakich działają. Dzięki rozwiązaniom Business Intelligence, czyli narzędziom, technologiom oraz metodom ich zestawiania, można uzyskać cenne informacje biznesowe, pomagające w rozwoju przedsiębiorstwa poprzez między innymi możliwość ich analizy. Innymi słowy dane przechowywane w różnych systemach - lokalizacjach oraz formatach, mogą zostać zintegrowane i właściwie uporządkowane dzięki wdrożeniu oprogramowania IT w tym zakresie na przykład przy pomocy firmy Pro Holding, której siedziba znajduje się w Krakowie.

Rodzaje systemów BI

Jak już wskazaliśmy, chodzi przede wszystkim o takie przetwarzanie danych, którego wynikiem jest otrzymanie informacji w postaci zestawień, raportów oraz analiz. W związku z tym rozwiązania z zakresu Business Intelligence mogą wspierać różne obszary działania firmy i tym samym da się wyróżnić następujące segmenty:

  • CRM - zarządzanie relacjami z klientami;
  • GIS - analiza danych geograficznych;
  • DSS - generowane raporty oraz analizy danych stanowią podstawę w podejmowaniu strategicznych decyzji w działaniu przedsiębiorstwa. Rozszerzenie tego modułu stanowi natomiast EIS, czyli system przeznaczony dla kierownictwa wyższego szczebla;
  • OLAP - umożliwia przetwarzanie informacji przy wykorzystaniu ogromnej bazy danych;
  • MIS - system pozwalający wykonywać między innymi analizy finansowe, dlatego jest przydatny dla kadry zarządzającej.

Wdrożenie technologii Business Intelligence do stworzenie tak zwanej hurtowni danych za pomocą procesów ETL. Oznacza on integrację danych pochodzących z różnych istniejących źródeł. Dzięki temu pracownicy mogą otrzymywać pożądane informacje jako przejrzyste raporty, które są tworzone z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji.

Zalety wdrożenia rozwiązań

Dzięki narzędziom BI możliwe jest zebranie wszystkich danych z kluczowych obszarów działalności firmy. To z kolei ma służyć usprawnieniu procesu podejmowania najważniejszych decyzji, mających niebagatelne znaczenie dla działania przedsiębiorstwa na rynku. Taki rozwój segmentu IT w pozawala między innymi zwiększyć jego konkurencyjność. Rozwiązania Business Intelligence sprawdzają się między innymi przy przeprowadzaniu analiz marketingowych i finansowych czy też rozporządzaniu budżetem. Ponadto to pomocne oprogramowanie, jeśli chodzi o szybką reakcję ze strony właścicieli na zmianę trendów rynkowych, zagrożeń dla finansów, jak również prognozowanie przyszłości firmy. Obecnie tak zaawansowana technologia skutecznie zmniejsza ryzyko podjęcia niewłaściwych kroków w prowadzeniu biznesu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz