Materiał Partnera

Rozwiązania przeciwpożarowe oferowane przez firmy z branży automatyki przemysłowej

Rozwiązania przeciwpożarowe oferowane przez firmy z branży automatyki przemysłowej

Automatyka przemysłowa pozwala na stworzenie wielu przydatnych urządzeń, które pozwalają na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Firmy działające w tej branży tworzą produkty wykorzystywane do ochrony przeciwpożarowej, a także do wentylacji pożarowej. Klienci mogą wybierać spośród rozmaitych urządzeń, które różnią się od siebie poszczególnymi parametrami. Szeroki wybór tych urządzeń pozwala na dobranie idealnych rozwiązań dla każdego.

Urządzenia służące do ochrony przeciwpożarowej

Przedsiębiorstwa działające w branży automatyki przemysłowej oferują szeroką gamę swoich produktów. Jednymi z urządzeń, które cieszą się największym zainteresowaniem są elementy automatyki przeznaczone do ochrony przeciwpożarowej, a także wentylacji pożarowej. Wśród elementów służących do ochrony przeciwpożarowej producenci oferują przede wszystkim klapy odcinające z siłownikami. Pomogą one w skutecznym zapobieganiu rozprzestrzenianiu się dymu. Sterowanie klap ppoż. umożliwiają specjalne urządzenia sterownicze, takie jak np. SBS-Control. Ponadto w tym zakresie oferowane są siłowniki ze sprężyną powrotną i jednostki sterujące do wyzwalania impulsowego.

W zależności od firmy z tej branży można wyróżnić nawet kilkadziesiąt rodzajów siłowników ze sprężyną powrotną. Różnią się one między sobą takimi parametrami jak:

  • moment obrotowy,
  • napięcie znamionowe,
  • rodzaj sterowania,
  • kąt obrotu.

Zazwyczaj wszystkie te urządzenia mają połączenia z wtyczką oraz posiadają wyzwalacz termoelektryczny.

Klapy przeciwpożarowe odcinające z siłownikami umożliwiają zdalne sprawdzanie działania, które wiąże się z obniżeniem kosztów eksploatacji. Systematyczne kontrolowanie działania pozwala na utrzymanie bezpieczeństwa na wysokim poziomie. Eksperci zalecają kontrolowanie działania raz na miesiąc. W przypadku zamieszczonych innych informacji na ten temat w instrukcji obsługi, należy postępować zgodnie z nimi. Siłowniki do klap przeciwpożarowych są tak skonstruowane, że pozwalają na sprawdzanie działania przy jednoczesnym utrzymaniu trwałości, która jest podana w karcie katalogowej.

Wentylacja pożarowa

Oferowane, przez firmy z dziedziny automatyki przemysłowej, urządzenia związane z wentylacją pożarową pozwalają na lepszą widoczność, a także przyczyniają się do opóźnienia rozgorzenia pożaru. Jak dowiedzieliśmy się od fachowca z branży automatyki przemysłowej z firmy Belimo Siłowniki S.A., w skład urządzeń służących do mechanicznej wentylacji pożarowej wchodzą:

  • siłowniki do wentylacji pożarowej,
  • urządzenia sterownicze i monitorujące (SBSE-Control),
  • jednostki sterujące do wyzwalania impulsowego.

Wśród siłowników do wentylacji pożarowej w wersji standardowej wyróżnić można siłowniki BLE i BE. Siłowniki BLE cechują się momentem obrotowym silnika 15 Nm, a czas ruchu wynosi do 30s. W przypadku siłowników BE moment obrotowy silnika wynosi 40 Nm, a czas ruchu trwa do 60s. W obu tych urządzeniach kąt obrotu to 90°.

Opracowanie:
Warszawa, Jutrzenki 98
tel. 22 886 53 05
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz