Artykuł sponsorowany

Rozrusznik nie działa – co robić?

Rozrusznik nie działa – co robić?

Wsiadasz do auta, przekręcasz kluczyk i nic? To prawdopodobnie awaria rozrusznika. Co zrobić w takiej sytuacji? Jakie są możliwości naprawy? I – co równie ważne – ile to będzie kosztowało?

Ważne zadanie

Rozrusznik to niewielkie urządzenie, które ma bardzo ważne zadanie. Służy on do uruchamiania silnika samochodu. Łatwo więc się domyślić, że jeśli rozrusznik nie działa, nasz samochód nigdzie nie pojedzie. Najczęściej stosuje się rozruszniki elektryczne. W niektórych pojazdach można też spotkać je w wersji pneumatycznej lub spalinowej. Rozrusznik elektryczny to tak naprawdę niewielki silnik prądu stałego, który obraca wał korbowy silnika, nadając mu odpowiednią prędkość obrotową – dzięki temu silnik może zacząć samodzielnie pracować. Energię rozrusznik pobiera z akumulatora - potrzebuje jej bardzo dużo, ale tylko przez moment – w chwili uruchamiania silnika. Musi pokonać opory, na które składa się sprężenie czynnika roboczego w cylindrach, zasysanie paliwa, tarcie tłoków i tarcie w łożyskach wału silnika.

Przyczyny awarii

Rozrusznik jest tak naprawdę prostym i bardzo wytrzymałym urządzeniem. Jego zadanie jest jednak bardzo trudne – musi szybko uruchomić silnik, znacznie większy od tego, w który sam jest wyposażony. Nic dziwnego, że urządzenie wykonujące tak ciężką pracę co jakiś czas ulega awariom. Są one dość poważnym problem dla właścicieli samochodów. Uszkodzenie rozrusznika często uniemożliwia uruchomienie pojazdu. Co robić w takiej sytuacji? Zanim ulegniemy panice, upewnijmy się, czy mamy naładowany akumulator. Jeśli tak, sprawa może być nieco poważniejsza. Najczęściej problemy z rozrusznikiem związane są z układem, który steruje jego pracą. W starszych pojazdach problemem często jest po prostu brak połączenia elektrycznego. Jeśli przewód jest po prostu odłączony, nie jest źle. Gorzej, jeżeli uległ korozji i po prostu się zerwał. Zdarza się też, że rozrusznik działa, ale nie wykonuje swojego najważniejszego zadania – nie obraca wałem korbowym. Zwykle powodem jest awaria mechanizmu sprzęgającego. To z jej powodu koło rozrusznika nie zazębia się z wieńcem zębatym silnika.

Potrzebna naprawa

Jeśli nasz rozrusznik uległ poważnej awarii, mamy do wyboru dwie drogi – możemy zlecić jego naprawę lub wymianę. Pamiętajmy, żeby części zamienne pochodziły ze sprawdzonego źródła – powinny być nowe i idealnie dopasowane do naszego samochodu. Nowe rozruszniki lub części potrzebne do naprawy tego urządzenia, znajdziemy w ofercie firmy Elektro-Części. Przedsiębiorstwo zajmuje się sprzedażą części zamiennych i solidną naprawą rozruszników i alternatorów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz