Materiał Partnera

Różnorodność konstrukcji paneli fotowoltaicznych

Różnorodność konstrukcji paneli fotowoltaicznych

W Polsce powstają setki mikroinstalacji fotowoltaicznych na obiektach należących do gmin oraz przedsiębiorstw. W technologię tę inwestują również klienci indywidualni, dążący do budowy pasywnych oraz energooszczędnych domów w popularnych standardach NF40 i NF15.

Moc zainstalowanych paneli na dachach obiektów mieszkalnych, zależy od dziesiątek czynników, które zawsze uwzględnia wyspecjalizowany inżynier. Jednym z najistotniejszych jest sprawność ogniw modułów fotowoltaicznych. Obecnie znamy wiele różnych technologii wytwarzania ogniw fotowoltaicznych. Od wyboru technologii jest ściśle uzależniona sprawność i cena modułu oraz wiele innych parametrów technicznych.

Rodzaj paneli fotowoltaicznych

Rodzajów paneli fotowoltaicznych dostępnych na rynku, a kierowanych dla klientów indywidualnych jest kilka. Przy ich ocenie, przede wszystkim zwraca się uwagę na parametr sprawności, który pozwala w ogólny i uproszczony sposób określić jak dużą moc będą mogły osiągnąć nasze moduły. Pamiętać jednak należy o tym, że pełną specyfikację wraz z odpowiednim spersonalizowaniem, zawsze gwarantują profesjonalne firmy, działające w branży energii solarnej. To za ich doświadczeniem i radami powinniśmy podążać. Panelami, które warto jednak już teraz poznać, są:

 • Panele monokrystaliczne o cechach: sprawność 15%-19%; czarny kolor; produkcja z
  jednego kryształu krzemu; najwyższe moce modułów;
 • Panele polikrystaliczne o cechach: sprawność 14%-16%; produkcja z wielu
  kryształów krzemu; niski spadek mocy przy wzroście temperatury;  niska cena;
 • Panele amorficzne o cechach: sprawność do 10%; niewykrystalizowane; obecnie
  stosowane coraz rzadziej głównie przez inwestorów z bardzo niskim budżetem;
 • Panele CdTe o cechach: sprawność 10%-12%, czerwonawa barwa;
 • Panele CIS i CIGS o cechach: sprawność do 14%; zbudowane z miedzi, indu, galu i selenu, grubość ogniw zaledwie mikrometrowa; dobre wykorzystanie promieniowania rozproszonego przy zachmurzeniu.

W chwili obecnej ze względu na niski parametr ceny do mocy, trzy ostatnie rodzaje z wymienionych powyżej ogniw (amorficzne, CdTe oraz CIS i CIGS) są praktycznie niespotykane na polskim rynku. Panele polikrystaliczne również są stosowane coraz rzadziej ze względu na rosnącą wydajność modułów monokrystalicznych oraz przez spadek ich ceny.Najlepsze wyjście: korzystaj z szerokich pakietów doświadczonych firm!

Dzisiaj technologia solarna jest jedną z najpopularniejszych form dążenia do tworzenia proekologicznych i energooszczędnych domów. Opłacalność jej wdrażania jest bardzo wysoka, zwłaszcza że najlepsze firmy pomagają w uzyskaniu inwestorowi specjalnych ulg nawet przekraczających 30% poniesionych kosztów! Tak działa m.in. firma EDISON ENERGIA, która gwarantuje darmowe konsultacje, a następnie projekt, montaż oraz podłączenie do sieci. Współpraca z tą firmą może opierać się o wykup specjalnych planów: EDISON S, EDISON M, oraz EDISON L, z którymi możesz zapoznać się po wypełnieniu specjalnego formularzu na dedykowanej stronie www podmiotu!

Dlaczego warto jednak podjąć kooperację z grupą EDISON ENERGIA? Wskazuje na to wysokie zadowolenie klientów indywidualnych oraz biznesowych. Firma zrealizowała już ponad 5000 projektów na terenie całej Polski… 

Opracowanie:
Poznań, Sielska 17A
tel. 799 394 444
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz