Materiał Partnera

Różnice między windykacją a antywindykacją

Różnice między windykacją a antywindykacją

Podczas odzyskiwania swoich należności, czy też podjęcia działań komorniczych, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Ich pomoc i wiedza może okazać się nieoceniona, szczególnie w skomplikowanych sytuacjach. Warto też wiedzieć, że z pomocy prawnika możemy korzystać nie tylko w przypadku windykacji należności, ale również antywindykacji- niezależnie od tego, czy jesteśmy osobą prywatną, czy prowadzimy działalność gospodarczą.

Czym jest windykacja?

Windykacja to prawo każdej osoby do odzyskiwania swoich rzeczy lub należności. Sposób, w jaki dochodzi się do odzyskania majątku musi być w pełni zgodny z określonym i obowiązującym prawem. Należy również pamiętać, że windykacja to nie to samo, co egzekucja komornicza. Windykator nie przejmuje dóbr dłużnika, a prowadzi negocjacje mające na celu polubowne odzyskanie długu i porozumienie obu stron.

Jakie są rodzaje windykacji?

Jak tłumaczy specjalista z  gorzowskiej kancelarii Macieja Sawickiego: możemy rozróżnić dwa rodzaje windykacji – polubowną oraz sądową.

Ta pierwsza polega na działaniach monitorujących dłużnika. Są to więc wszelkie przypomnienia o zapłacie oraz wezwania do zapłaty. Aby proces windykacji był bardziej skuteczny, warto skorzystać z pomocy firm windykacyjnych, czy kancelarii adwokackich, które oferują w zamian za wynagrodzenie odzyskanie naszych długów. Jeśli windykacja polubowna nie przynosi rezultatów, sprawę można skierować do sądu, który ostatecznie rozstrzygnie kwestie sporne.

Na czym polega antywindykacja?

Antywindykacja jest to pomoc, mająca na celu polepszenie sytuacji finansowej dłużnika. Takiej pomocy udzielają między innymi wykwalifikowane kancelarie adwokackie. Według prawa nie tylko wierzyciel, ale także dłużnik ma swoje prawa. Zbyt natarczywe działania ze strony windykatora, czy też nachodzenie w domu jest niezgodne z prawem. Dlatego też, jeśli czujemy się zagrożeni i obawiamy się nieuczciwych praktyk ze stron firm windykacyjnych, możemy skorzystać z usług antywindykacji. Oprócz wiedzy na temat naszych praw, jako dłużnika, działania antywindykacyjne pomogą w uporaniu się z długiem.

Zarówno, jeśli jesteśmy wierzycielem, jaki dłużnikiem, możemy skorzystać z pomocy odpowiednich profesjonalistów. Dzięki umiejętnościom i znajomości obowiązującego prawa, z ich pomocą możemy uporać się z problemami finansowymi. Jeśli mamy problem ze spłatą zadłużenia, to warto skorzystać z profesjonalnych usług antywindykacji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz