Materiał Partnera

Różnice między olejem napędowym a benzyną

Różnice między olejem napędowym a benzyną

Każdy użytkownik samochodu wie o tym, że olej napędowy znacznie różni się od benzyny. Nie każdy jednak wie czym się rózni oraz dlaczego nie można tych paliw stosować zamiennie. Powinniśmy jednak posiadać tą wiedzę, gdyż może się nam kiedyś przydać, podczas kupna samochodu. Przedstawiamy podstawowe różnice między olejem napędowym oraz benzyną. Poznaj je!

Podstawowa różnica

Najważniejszą i podstawową różnicą pomiędzy silnikami benzynowymi a tymi, które wykorzystują olej napędowy, tkwi w sposobie, w jaki zapalone zostaje paliwo w cylindrze. W teorii obydwa silniki mogą realizować zarówno cykl dwusuwowy i czterosuwowy, jednak w praktyce, w zasadzie wszystkie samochody to czterosuwy. Benzyna jest paliwem ciekłym, stanowi mieszaninę węglowodorów o temperaturze wrzenia w zakresie 40-200 stopni. Jedną z podstawowych jej cech przy zastosowaniu w silnikach o zapłonie iskrowym, jest odporność na zjawisko spalania stukowego bardzo niebezpiecznego dla silnika. Benzyna określana jest za pomocą parametru nazwanego liczbą oktanową. Otrzymuje się ją metodą badawczą, przez porównanie ze wzorcem na specjalnych silnikach wzorcowych. Jako punkt odniesienia stosuje się mieszaninę dwóch węglowodorów: izooktanu i heptanu. Olej napędowy również jest mieszaniną węglowodorów, jednak o wyższej temperaturze wrzenia, ponieważ wynosi ona 150-350 stopni. Olej napędowy jest jedynym właściwym paliwem ciekłym do silników o zapłonie samoczynnym, czyli diesel. Określany jest również specjalnym parametrem, jednak inny niż paliwa do Zl.


Dlaczego te paliwa nie mogą być stosowane zamiennie?

Niestety wielu użytkowników samochodów pomimo wiedzy o zastosowaniu obu paliw, popełnia podstawowe błędy, które w rezultacie często kończą się zepsuciem silników Diesla. Oba te paliwa mogą wydawać się do siebie podobne, jednak nie mogą być stosowane zamiennie. Cechy pożądane w silnikach ZS, zniszczą silnik Zl poprzez spalanie stukowe, a z to wysoka liczba oktanowa benzyny utrudni, a może nawet uniemożliwi samozapłon. Najmniejsze konsekwencje finansowe w przypadku pomyłki i zalania baku benzyną zamiast olejem to spuszczenie zatankowanego paliwa i wymiana filtra. To koszt, który może nas wynieść nawet do 800 złotych. Chcąc kupić olej napędowy bądź benzynę, warto wybrać się do profesjonalnej stacji benzynowej, takiej jak np. Stacja paliw Granaccy sp.j., która w swojej ofercie posiada m.in. benzynę, olej napędowy oraz olej opałowy. Korzystając z usług profesjonalnej firmy będziemy mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane w odpowiedni sposób.
Opracowanie:
Bargłów Kościelny 17a
tel. 87 642 40 65
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz