Materiał Partnera

Różnice między oknami aluminiowymi a drewnianymi

Różnice między oknami aluminiowymi a drewnianymi

Każdy kto budując dom i jest na etapie jego wykańczania wie, że jest to proces kosztowny, czasochłonny i trudny. Okna są jednym z najważniejszych elementów wykańczania domu. To one mają za zadanie chronić mieszkańców przed hałasem, a przede wszystkim zimnem. Dobre okna muszą być szczelne, wytrzymałe, łatwe w użytkowaniu oraz ładne. Na rynku obecnie dostępne są trzy podstawowe rodzaje okien: plastikowe, aluminiowe i drewniane.

Okna aluminiowe

Aluminium, czyste lub w postaci stopów, należy obecnie do najczęściej wykorzystywanych metali. Zaletą profili okiennych wykonanych z tego materiału jest lekkość, wytrzymałość i odporność na korozję. Ta ostatnia sprawia, że okna nie tracą na jakości przez długie lata. Okna aluminiowe można produkować w różnych kształtach: prostokątnym, kwadratowym, okrągłym i łukowym. 


Większość firm wykonuje okna aluminiowe na indywidualne zamówienie klienta (np. firma Alumex z Warszawy). Wyróżniamy dwa rodzaje profili aluminiowych: zimne i ciepłe.


Profile zimne wykonuje się w całości z aluminium. Pomimo komór powietrznych powstałych z połączenia kształtowników, mają kiepską izolację cieplną. Okna z tych profili wykorzystywane są przeważnie w biurowcach, konstrukcjach fasad, wiat lub budek telefonicznych. W naszym klimacie rzadko jednak znajdują zastosowanie.


W budownictwie mieszkaniowym częściej wykorzystuje się profile ciepłe. Mają one bardziej złożoną konstrukcję. Każdy profil składa się z dwóch kształtowników aluminiowych, które są połączone wkładką termiczną wykonaną z tworzywa sztucznego. Dzięki zastosowaniu tej wkładki profile mają lepszą izolację termiczną, jednak nie tak dobrą jak profile drewniane.


Jedyną poważną wadą tego typu okien jest ich cena. Jest to najdroższy system stolarki okiennej, ale za to najbardziej wytrzymały. Dzięki swojej wytrzymałości jest to inwestycja na lata, dlatego też dużo osób woli wyłożyć trochę większą sumę pieniędzy, ale korzystać z nich znacznie dłużej, niż z okien wyprodukowanych z innego materiału.

Okna drewniane

Okna drewniane cały czas mają swoich zwolenników. Głównie ze względu na fakt, że są one ekologiczne i wykonane z naturalnego materiału. Drewno również jest lekkie i wytrzymałe, a do tego lepiej wygląda. Okna drewniane są uważane za towar ekskluzywny, co przekłada się na nieco wyższą cenę niż np. okien z PCV. Stolarka drewniana jest ciepła, szczelna, przyjemna w dotyku. Zapewnia w pomieszczeniach pożądaną ciszę.


Nowoczesne okna drewniane nie wypaczają się dzięki specjalnej klejonej konstrukcji profili. Tak samo jak okna aluminiowe, mogą one być produkowane w dowolnym kształcie. Maluje się je lub lakieruje z widoczną strukturą drewna lub dowolnymi kolorami kryjącymi. Są to okna, które ładnie komponują się z innymi elementami drewnianymi domu. 


Niestety wymagają konserwacji co kilka lat, zwłaszcza od nasłonecznionej strony. Również problemem może być fakt, że nigdy nie będziemy mieć pewności trwałości materiału. Trudno nam stwierdzić, czy producent wykorzystuje dobre i należycie wysuszone drewno.


Jeśli pomimo zapoznania się ze wszystkimi cechami okien aluminiowych i drewnianych nadal nie wiemy, które były by najlepsze do naszego domu, warto wybrać się po poradę do specjalistów. Pracownicy firmy Alumex objaśnią nam wszystkie zagadnienia dotyczące okien aluminiowych. Gwarantują pomoc przy wyborze stolarki okiennej oraz fachowy montaż.

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz