Materiał Partnera

Różne metody cięcia blach

Różne metody cięcia blach

W Polsce działa wiele pracowni metaloplastycznych, czy tych zaliczanych do zakładów obróbki materiałowej metali, świadczących outsourcingowe usługi dla przedsiębiorstw motoryzacyjnych, chemicznych, energetycznych, budowlanych, górniczych, lotniczych i wielu innych. Wykonywanymi procesami są skrawanie, frezowanie, szlifowanie, spawanie, gięcie, czy też ważne cięcie, gdzie ważna jest precyzja oraz szybkość przerobowa. Wycinanie jest zaś dzisiaj możliwe do wykonania w kilku różnych metodach.

Dobór metody cięcia blach

Metoda cięcia blach zależy przede wszystkim od rodzaju blachy, jej właściwości chemicznych i mechanicznych, a także od zastosowania danego materiału. Często również odmienną technologię stosują różne pracownie obróbki metali, z różnych względów, np. chęci zapewniania klientom wyższej jakości, czy w celu uzyskania optymalizacji procesowych. Podkreślić jednak należy to, że dzisiaj choć metod cięcia blach jest wiele, każda z nich ma wiele zalet. Nie ma zatem jednej uniwersalnej techniki, która „bije na głowę” inne metodologie wykonawcze. Oczywiście przy tym należy podkreślić, że im więcej dana pracownia posiada technologii cięcia, tym jest w stanie zrealizować większą ilość złożonych i różnorodnych zleceń. Tak jest w przypadku firmy LANT Bogdana Mantorskiego, która zapewnia swoim klientom biznesowym oraz indywidualnym usługi wycinania, zaginania oraz spawania, opierając się przy tym o urządzenia CNC, pozwalające na pracę seryjną oraz w pełni zautomatyzowaną.Najpopularniejsze metody wycinania

Jeśli chodzi o cięcie blach, dzisiaj najczęściej wykorzystywane jest cięcie plazmowe, cięcie gazowe, oraz cięcie taśmowe. Niektóre firmy wykorzystują również cięcie gilotyną, co jest przede wszystkim polecane przy obróbce wielkogabarytowych materiałów. Podkreślić warto zaś to, że wszystkie te metody są dzisiaj bardzo precyzyjne i mogą być w pełni zautomatyzowane. Różnią się one jednak od działania wycinania blach, czyli np. wykonywania w nich różnych perforacji, czy nawet ozdobnych otworów. Do tego służą wycinarki laserowe CNC, które dzięki wiązce laserowej pozwalają na wycinanie w wyrobie różnorodnych kształtów, w niemalże każdym rodzaju blachy. Tego typu maszyny świetnie sprawdzają się przy pracy z blachami czarnymi nawet do 12 mm, czy z tymi nierdzewnymi i aluminiowymi do 8 mm! Podobnie precyzyjne i szybkie procesy, są również przeprowadzane przy wycinaniu metodą punchingu. Polega ona na wycinaniu mechanicznym, gdzie głowica maszyny posiada ustawiony preferowany kształt ostrzy. Metoda ta jest dzisiaj niesamowicie szybka, ale pozwala ciąć tylko blachy o grubości do 4 mm. 

Opracowanie:
Kobyłka, Dworkowa 28
tel. 502 115 985
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz