Artykuł sponsorowany

Różne metody badania słuchu

Różne metody badania słuchu

W momencie podejrzenia niedosłuchu lub zaobserwowania nieprawidłowości w obrębie narządu słuchu u siebie lub u naszego dziecka, warto pomyśleć o badaniach diagnostycznych słuchu. Jednak czy wiesz, jak one wyglądają? Przeczytaj o najczęściej wykonywanych badaniach słuchu oraz na czym właściwie polegają. Dowiesz się także kilku informacji o tym, czym właściwie są obiektywne badania słuchu i co się z nimi dokładnie wiąże.

Kiedy powinniśmy poddać się badaniom słuchu

Różnego rodzaju zaburzenia i wady słuchu mogą być bardzo uporczywe i znacząco obniżać komfort życia zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Na co warto zwrócić uwagę, to to, że nawet najmniejsze i pozornie nieszkodliwe dolegliwości mogą z czasem przekształcić się w nieodwracalne zmiany, z którymi będziemy musieli się męczyć do końca życia. Właśnie dlatego nie możemy lekceważyć niczego, co mogłoby być dla nas niepokojące. Pierwsze objawy, które powinny przykuć naszą uwagę i skierować nas w kierunku badań słuchu (przeprowadzanych np. przez firmę Otis ze Szczecina), to oczywiście szumy uszne lub lekki niedosłuch. Warto mieć świadomość tego, że przebywanie w hałaśliwym otoczeniu (czyli np. mieście) może w znacznym stopniu negatywnie odbijać się na naszym narządzie słuchu. Warto także zwracać uwagę na to, czy przypadkiem nasze dziecko nie wykazuje oznak budzących niepokój, jak np. nieodpowiadanie na wołanie czy miny niezrozumienia, kiedy się do niego mówi z większej odległości. Warto reagować od razu, aniżeli narażać nasze dziecko na uszkodzenie słuchu.

Rodzaje obiektywnych badań słuchu

Pod hasłem obiektywnych badań słuchu znajduje się zespół czynności diagnostycznych, które w żaden sposób nie wymagają współpracy pacjenta. Tego rodzaju badania bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku niemowląt, małych dzieci czy osób z zaburzeniami poznawczymi czy niepełnosprawnością intelektualną. Wśród tego rodzaju badań można wyróżnić takie, jak:

  • audiometria impedancyjna – polega na pobudzaniu błony bębenkowej do drgań rezonansowych za pomocą generatora dźwięku i pozwala na zdiagnozowanie stanu ucha środkowego,
  • otoemisja akustyczna (OAE) – za pomocą sondy rejestrowane są sygnały akustyczne powstające w ślimaku na skutek skurczu komórek słuchowych zewnętrznych, co pozwala na diagnozę stanu ślimaka usznego,
  • słuchowe potencjały wywołane (AEP) – poddane badaniu są sygnały elektryczne powstające w odpowiedzi na bodziec dźwiękowy, przez co możliwe do zdiagnozowania jest odczytywanie dźwięku przez mózg.
Warto przy tym nadmienić, że każde z tych badań jest nieinwazyjne i umożliwia dokładną ocenę konkretnego odcinka układu słuchowego.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz