Artykuł sponsorowany

Rozmowa z architektem wnętrz

Rozmowa z architektem wnętrz

Nie jest łatwo bez doświadczenia odpowiednio zaplanować przestrzeń mieszkalną tak, aby była funkcjonalna i odpowiednio zagospodarowana. Przekazując projekt salonu lub całego domu architektowi, warto w pierwszej rozmowie ustalić najważniejsze kwestie. Nie zaszkodzi też zapoznać się z podstawami wiedzy na tematy ogólne związane z wykończeniem budowy. Pierwsze ustalenia są jak pierwsze wrażenie – najważniejsze.        

Jak wybrać architekta?       

Obecnie bardzo silnym czynnikiem wpływającym na wybór różnego rodzaju usług jest tak zwana „poczta pantoflowa” – czyli polecenie od znajomych. W przypadku wyboru architekta wnętrz należy jednak mieć na uwadze, że każdy z projektantów charakteryzuje się innym poczuciem estetyki i dla niektórych realizacja wnętrza będzie komponowała się z danym stylem indywidualnym architekta, a u innych nie.      

Warto zatem dobrze przyjrzeć się wcześniejszym realizacjom kilku wykonawców i zastanowić się, który ze stylów będzie najbliżej korespondował z wyczuciem kształtów i kolorami zlecającego to zadanie. Pozytywne opinie to oczywiście miłe potwierdzenie udanej współpracy, ale to jeszcze nie wszystko.        

Zakres obowiązków architekta jest zależny od poziomu zaawansowania oferowanych przez niego usług i doświadczenia wybranej osoby. Aby jednak znać wszystkie możliwości, można zapoznać się ze Standardami wykonywania zawodu i zakresem usług architekta zawartych w Uchwale z 2006 roku, podjętej przez Krajową Radę Izby Architektów. Dokument ten przedstawia jakość, jaka powinna być prezentowana przez wszystkich architektów świadczących usługi na terenie Polski. Zapoznając się z tymi ustaleniami wiadomo, czego można od projektanta wymagać.

Uruchomienie wyobraźni i...          

Budowa domu to ogromny wydatek, który często jest pokrywany z kredytu, który spłacany jest przez kilkanaście kolejnych lat. Kosztów zawsze jest trochę więcej, niż zaplanowano. Mając już konstrukcję budynku, wiele właścicieli nieruchomości zaczyna zastanawiać się nad tym, jak by zaoszczędzić na dalszych podejmowanych krokach. Ten etap wymaga dużej wyobraźni finansowej. Można zaplanować to wcześniej i od razu oddać wnętrze budowanego domu w ręce firmy projektującej też tę samą konstrukcję zewnętrzną.   

Krzysztof Kalinowski prowadzący biuro Projektowe Armak Architekci jest jednym z wykonawców działających na terenie województwa lubelskiego. Firma ma swoją siedzibę w Kraśniku i realizuje nie tylko projekty wnętrz. Biuro architektoniczne Armak ma do zaproponowania także szeroką gamę usług z zakresu projektów użyteczności publicznej, projektów domów jedno- i wielorodzinnych, inwentaryzacji, a także innych usług związanych z obsługą inwestycji.  

Wykonanie kompleksowych usług architektonicznych wraz z zaprojektowaniem wnętrz wymaga nieco większej inwestycji finansowej, ale kalkulując te koszty na dłuższą metę, bardziej się to opłaca. Decydując się na zaplanowanie przestrzeni wewnętrznej samemu, można narazić się na wiele błędów i poprawek, a także złe rozplanowanie funkcjonalności przestrzeni mieszkalnej. Najlepiej zatem przekazać to profesjonalistom.         

O czym powiedzieć architektowi na pierwszym spotkaniu        

Im więcej szczegółów przekażemy architektowi wnętrz tym lepiej. Dlatego też korzystnie jest wybrać do współpracy to samo biuro, które realizowało projekt budowy. Ważnymi aspektami są wymiary, umieszczenie różnego rodzaju instalacji, ale przede wszystkim upodobania klienta. Serwis architektoniczny ułatwia życie wielu klientom, ponieważ to projektant zastanawia się nad funkcjonalnością i odpowiednim ułożeniem poszczególnych miejsc w domu, kolorami czy stylem całego mieszkania.               

Po wstępnej rozmowie obie strony - zarówno klient, jak i architekt, powinni po zgodnej wymianie znać ogólny harmonogram działań, potwierdzić ze sobą wspólną wizję, zatwierdzić wstępnie budżet, a także ustalić, kiedy i w jaki sposób będą się komunikować.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz