Artykuł sponsorowany

Rozliczanie zaległości w ZUS – co trzeba wiedzieć? Porady

Rozliczanie zaległości w ZUS – co trzeba wiedzieć? Porady

Zaległości w opłacaniu składek do ZUS mogą grozić nie tylko nałożeniem kar ze strony państwa, ale również spadkiem wiarygodności przedsiębiorstwa w oczach kontrahentów i instytucji finansowych. Dlatego warto dbać o ich uregulowanie w terminie, a w przypadku powstania długu – o szybką jego spłatę i wyjaśnienie. Poniżej przedstawiamy rady dotyczące kwestii rozliczania zaległości.

Sprawdzenie zaległości

Zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ubezpieczeniowymi będzie przedsiębiorcy przydatne podczas składania wniosku o przyznanie kredytu. Pozwoli też nam sprawdzić, czy nie mamy żadnych, nawet kilkuzlotowych długów lub odsetek.

Pomocą będzie tutaj też biuro rachunkowe – korzystając z jego usług, mamy pewność, że deklaracje do ZUS zostaną sporządzone i dostarczone we właściwym terminie, co zmniejsza ryzyko powstania zaległości. Usługi w tym zakresie prowadzi biuro rachunkowe prowadzone przez Danutę Śpiewok.

Uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu uzyskać możemy poprzez złożenie wniosku o jego wydanie. Wiosek ZUS-EWN możemy złożyć osobiście lub wysłać pocztą w formie papierowego formularza albo wypełnić elektronicznie przez Internet o ile posiadamy konto na platformie PUE.

W zaświadczeniu ZUS potwierdza, że płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a także Fundusz Emerytur Pomostowych. Jeśli jednak są jakieś nieprawidłowości, ZUS ma siedem dni na odpowiedź.

Konsekwencje zaległości

Obowiązek opłacania składek do ZUS oraz podatków dotyczy każdego przedsiębiorcy nawet w sytuacji, gdy firma nie generuje żadnych zysków. Każde opóźnienie w opłaceniu należności wiąże się z nałożeniem odsetek karnych oraz innymi konsekwencjami, które nie zawsze są powszechnie znane. Zaliczamy do nich ściągnięcie należności bezpośrednio z rachunku bankowego, zajęcie majątku, nałożenie dodatkowej opłaty w wysokości do stu procent nieopłaconych składek. Dłużnik traci możliwość bania udziału w przetargach oraz ubiegania się o finansowanie bankowe czy unijne. Wierzyciele mogą wystąpić o przymusowy wpis do hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości przedsiębiorcy. Dłużnik może również stracić prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.

W przypadku wystąpienia konieczności uregulowania powstałych zaległości, mamy kilka możliwości do wyboru. Wyprowadzaniem z zaległości wobec ZUS może zająć się profesjonalne biuro rachunkowe. W przypadku przejściowych kłopotów finansowych dobrym rozwiązaniem będzie odroczenie terminu płatności składek. Dotyczy ono jednak bieżących składek, a nie już powstałego długu. Z tym możemy poradzić sobie przez rozłożenie zadłużenia na raty. Do wartości długu i odsetek doliczone zostaną koszty upomnienia i dodatkowa opłata, jednak wydłuży to okres spłaty na określony w porozumieniu. O umorzenie należności starać się mogą osoby, które nie mają możliwości ich spłaty, co potwierdzi ZUS, stwierdzając u nich nieściągalność należności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz