Artykuł sponsorowany

Rozliczanie czasu pracy zawodowych kierowców

Rozliczanie czasu pracy zawodowych kierowców

Rozliczanie czasu pracy kierowców to bardzo ważna czynność dla prawidłowego funkcjonowania każdej firmy transportowej. Warto jednak podkreślić, że nie jest ono łatwe do wykonania. Czas pracy kierowcy będzie inaczej rozliczany w zależności od pojazdu, jakim się porusza, jego przeznaczenia, a także od rzeczywistej liczby godzin w trasie. Rozliczanie kierowców ma również wpływ na bezpieczeństwo innych uczestników na drodze.

Obowiązek rozliczania kierowców z godzin pracy

Transport drogowy jest dość skomplikowaną branżą, szczególnie jeśli mówimy o dłuższych wyjazdach i przekraczaniu np. granic międzypaństwowych. Zarządzanie flotą wymaga stosowania się do rozmaitych przepisów i regulacji, które wpływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Ponadto w transporcie drogowym istotne jest rozliczanie czasu pracy kierowców. Obowiązek tworzenia tego typu ewidencji wynika z Ustawy o transporcie drogowym oraz z prawa międzynarodowego. Jako czas pracy kierowcy rozumie się czas, w jakim kierowca może świadczyć usługi na rzecz pracodawcy. To firma transportowa ma obowiązek zorganizowania pracy kierowcy w taki sposób, aby ten mógł przestrzegać wszelkich przepisów. Warto też dodać, że jeśli dojdzie do naruszenia czasu pracy, wówczas odpowiada za to pracodawca. Skutkiem naruszenia norm w tym zakresie może być np. cofnięcie licencji albo zezwoleń przewozowych. Aby uniknąć takich problemów, firmy transportowe nadzorują kierowców. Jednym z najczęściej wykonywanych czynności jest rozliczanie czasu ich pracy.

Ewidencja czasu pracy kierowcy wymaga rozliczania też godzin nocnych, nadliczbowych, a także dyżurów i pozostałych dodatków. Rozliczeń kierowców może wykonywać przedsiębiorstwo we własnym zakresie, aczkolwiek wtedy istnieje duże ryzyko popełnienia błędów. Z tego względu firmy transportowe wykorzystują rozmaite systemy monitoringu oraz nawiązują współpracę z zewnętrznymi przedsiębiorstwami. Firma Rakbit z Rudna w województwie lubuskim specjalizuje się w ewidencji czasu pracy kierowców. Ta druga opcja wydaje się lepsza, ponieważ dzięki niej przedsiębiorca nie musi samodzielnie przygotowywać całej dokumentacji związanej z rozliczaniem czasu pracy kierowców przez niego zatrudnianych.

Jak długo mogą pracować kierowcy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w naszym kraju czas pracy kierowcy nie może przekraczać 9 godzin na dobę. Istnieje jednak pewien wyjątek, który mówi o tym, że możliwe jest wydłużenie czasu pracy do 10 godzin, jednakże możliwe jest to maksymalnie 2 razy na tydzień. Podczas ewidencji czasu pracy kierowców trzeba też zwrócić uwagę na to, że tygodniowa liczba godzin nie może być większa niż 56. Należy też zaznaczyć, że kierowca nie może prowadzić pojazdu dłużej niż 90 godzin w ciągu dwóch następujących po sobie tygodni.

Poza czasem pracy duże znaczenie ma również czas przeznaczony na odpoczynek. Ten także jest określony w przepisach prawa. Zgodnie z nimi profesjonalni kierowcy mają obowiązek odpoczywania minimum 11 godzin na dobę. Przy czym czas ten może być rozbity na 2 części, aczkolwiek pierwsza przerwa musi trwać minimum 3 godziny. Niekiedy możliwe jest skrócenie odpoczynku do 9 godzin, jednakże wiąże się to ze znacznie dłuższą przerwą od pracy w późniejszym terminie. W sytuacji, gdy pojazd jest kierowany przez 2 osoby na zmianę, wówczas w ciągu 30 godzin każdy kierowca musi wykorzystać dzienny odpoczynek. Na koniec warto też wspomnieć o tym, iż kierowcy zobowiązani są do zrobienia 45-minutowej przerwy po odbyciu 4,5-godzinnej trasy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz