Artykuł sponsorowany

Rozgraniczenie nieruchomości jako jedna z usług oferowanych przez geodetę

Rozgraniczenie nieruchomości jako jedna z usług oferowanych przez geodetę

Wśród usług geodezyjnych i kartograficznych znajdziemy bardzo wiele różnorodnych zagadnień, na których my jako osoby niezwiązane z tą tematyką możemy po prostu kompletnie się nie znać. Są to jednak kwestie, które okazują się być niezbędne do przeprowadzania różnych prac związanych z budową oraz wszelkimi terenami. Jednym z takich tematów jest rozgraniczenie nieruchomości. Dowiedzmy się więcej na ten temat.

Co oznacza pojęcie rozgraniczenia nieruchomości?

Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, kodeksu cywilnego oraz rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 14 kwietnia 1999 roku w sprawie rozgraniczania nieruchomości, pojęcie rozgraniczenia nieruchomości oznacza rodzaj postępowania, którego celem jest ustalenie granic nieruchomości w momencie, gdy nie jesteśmy w stanie ustalić ich aktualnego stanu prawnego. Cały ten proces polega na dokładnym określeniu przebiegu granicy należącej do nas nieruchomości przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwaleniu tych punktów znakami granicznymi oraz sporządzeniu odpowiednich dokumentów. Ustaleniu w tym trybie podlegają wszystkie albo tylko niektóre granice nieruchomości.

Jak wygląda postępowanie w sprawie rozgraniczenia nieruchomości?

Proces rozgraniczenia nieruchomości odbywa się zarówno na drodze administracyjnej, jak i sądowej. W pierwszym przypadku, czyli w postępowaniu administracyjnym organem odpowiedzialnym za podjęcie decyzji o zmianie granic nieruchomości może być zarówno wójt jak i burmistrz czy też prezydent miasta (w zależności gdzie znajduje się sporna nieruchomość) i to właśnie tam powinniśmy złożyć odpowiednie wnioski dotyczące rozgraniczenia nieruchomości. Oczywiście w drugim przypadku o wszystkim decyduje sąd, jednak etap ten rozpoczyna się dopiero w momencie, gdy nie udało się nam dojść do porozumienia na drodze administracyjnej. Prace geodezyjne związane z rozgraniczeniem nieruchomości warto zlecić specjalistom z firmy MARWO-GEO z Poznania, którzy oferują nam szereg usług geodezyjno-kartograficznych.

Jeżeli chodzi o sam wniosek dotyczący rozgraniczenia nieruchomości, to powinien on przede wszystkim zawierać przede wszystkim nasze dane osobowe wraz z własnoręcznym podpisemokreślenie nieruchomości, o której granice wnioskujemy, dane organów administracyjnych, do których kierujemy wniosek oraz pełne uzasadnienie naszego wniosku. Dopiero w momencie, gdy wszystkie te dane zostaną wypełnione w odpowiedni sposób, nasz wniosek zostanie rozpatrzony. Wniosek o rozgraniczenie nieruchomości może być złożony przez najemców, właścicieli lub współwłaścicieli nieruchomości, a także osoby posiadające ograniczone prawa do nieruchomości i właścicieli wieczystych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz