Artykuł sponsorowany

Rozbita szyba samochodowa – naprawa czy wymiana?

Rozbita szyba samochodowa – naprawa czy wymiana?

Na skutek eksploatacji auta, szyby czasem ulegają uszkodzeniom. Najbardziej narażona jest szyba przednia, której pęknięcie lub uszkodzenie jest dodatkowo niebezpieczne. Nawet mały, spowodowany uderzeniem żwiru lub gradu odprysk może z czasem się powiększać, co ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Szybę można jednak wymienić lub naprawić. Podpowiadamy, na które działanie zdecydować się w zależności od sytuacji.

Znaczenie przedniej szyby

Przednia szyba samochodu pełni funkcję nie tylko ochronną, ale również umożliwia bezpieczne prowadzenie pojazdu, zapewniając pożądana widoczność. Niewiele osób wie jednak, że stan przedniej szyby może mieć dodatkowe znaczenie w przypadku kolizji – zdarza się, że kiedy szyba jest uszkodzona, poduszki powietrzne się nie otwierają.

W trosce o bezpieczeństwo własne oraz pasażerów każdy kierowca powinien regularnie kontrolować stan szyb samochodowych, szczególną uwagę zwracając oczywiście na szybę przednią, ponieważ nawet mały, ledwo widoczny odprysk może być przyczyną nieszczęśliwej sytuacji.

Dowiedz się: Kiedy wymagana jest wymiana szyb samochodowych?

Wymiana czy naprawa?

Wymiana szyby samochodowej to oczywiście koszt dużo wyższy, niż ponieślibyśmy w przypadku jej naprawy, jednak jeśli uszkodzenie jest duże, nie warto ryzykować. Profesjonalną wymianę szyb oferują firmy zajmujące się sprzedażą szyb samochodowych wraz z montażem, takie jak Aga Pol – Autoszyby. Wymiana to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich kierowców, którzy:

  • posiadają rozległe pęknięcie szyby - w postaci pajączka, gwiazdki lub szybko powiększającej się rysy albo półksiężyca;

  • zauważyli uszkodzenie szyby zachodzące pod uszczelkę – uszkodzeń takich nie można naprawić;

  • długo zwlekali z naprawą – regeneracji podlegają jedynie uszkodzenia świeże;

  • posiadają szybę uszkodzoną w kilku miejscach.

Wymiana szyby to dobry moment, by wybrać produkt lepszy jakościowo. W ofercie firm zajmujących się sprzedażą szyb samochodowych znajdziesz

Kiedy naprawiać szybę samochodową?

Czasem uszkodzenia szyby nie są zbyt duże, jednak wciąż niebezpieczne. W tej sytuacji zazwyczaj skorzystać możemy z profesjonalnej naprawy szyby samochodowej. Naprawa szyby w aucie to proces skomplikowany, który wykonywać powinni jedynie uprawnieni do tego specjaliści. Muszą oni dokładnie oczyścić ubytek ze wszystkich zanieczyszczeń oraz wilgoci za  pomocą specjalnego urządzenia, odsysającego z rysy również tlen.

Po wykonaniu tych czynności pęknięcie wypełnia się żywicą syntetyczną, którą potem poddaje się procesowi utwardzania. Tak zregenerowane miejsce poleruje się, aż stanie się  niewidoczne. Jest to rozwiązanie dużo tańsze, jednak nie zawsze możliwa jest regeneracja szyby. Aby tak było muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • uszkodzenie nie może znajdować się w bezpośrednim polu widzenia kierowcy oraz nie może zachodzić pod uszczelkę okienną;

  • uszkodzenia muszą być świeże;

  • średnica uszkodzenia nie powinna przekraczać 20 mm;

  • długość pęknięcia nie może powyżej 20 cm.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz