Artykuł sponsorowany

Rozbiórki budynków – wszystko, co musisz wiedzieć!

Rozbiórki budynków – wszystko, co musisz wiedzieć!

Zgodnie z informacjami, które znajdziemy w przepisach prawa, rozbiórka budynku to nic innego jak roboty budowlane, które opierają się na demontażu i usunięciu z danego terenu jakiegoś budynku lub jedynie jego części. Jest to koniecznie m.in. wtedy, gdy obiekt jest w złym stanie technicznym lub zwyczajnie stary i po prostu chcemy się go pozbyć. Zanim jednak się za to zabierzemy, to musimy dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Jakie są metody rozbiórki obiektów budowlanych?

Do rozbiórki obiektów budowlanych wykorzystuje się różne sposoby. Wybór konkretnej metody powinien być uzależniony od kilku czynników. Dzięki temu prace rozbiórkowe przebiegają szybko i skutecznie. Pod uwagę należy wziąć:

  • wielkość budynku – m.in. liczbę kondygnacji,

  • materiały, z których powstał obiekt – np. cegła,

  • lokalizację.

Zdecydowanie najpopularniejszą metodą jest rozbiórka mechaniczna, która polega na sukcesywnym usuwaniu poszczególnych elementów budynku. Do tego typu prac niezbędne są specjalistyczne maszyny budowlane.

Inną metodą jest rozbiórka ręczna, która znajduje zastosowanie wtedy, gdy nie można zrealizować prac za pomocą ciężkiego sprzętu budowlanego. Często korzysta także się ze sposobu, który wymaga użycia materiałów wybuchowych. Pamiętajmy jednak, aby tego typu usługi powierzać jedynie doświadczonym firmom takim jak Marecki z Tarnowa Podgórnego.

Czy zawsze wymagane jest zezwolenie na rozbiórkę budynku?

Planujesz rozebrać garaż i zastanawiasz się, czy musisz uzyskać na to zgodę? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – niepotrzebne jest żadne pozwolenie. Zgodnie z przepisami – budynki, których powierzchnia jest mniejsza niż 25 metrów kwadratowych i nie są one zabytkami, możemy bez problemu usunąć z działki.

Co natomiast w przypadku większych budynków? Najczęściej okazuje się, że jedyne co jest potrzebne, to zgłoszenie rozbiórki obiektu budowlanego. Następnie trzeba odczekać pewien okres czasu (do 30 dni), aż uzyskamy decyzję zezwalającą na przeprowadzenie prac rozbiórkowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz