Artykuł sponsorowany

Rozbiórka oraz wyburzanie starych budynków na własnej działce – formalności, ceny oraz zakres prac z nią związanych

Rozbiórka oraz wyburzanie starych budynków na własnej działce – formalności, ceny oraz zakres prac z nią związanych

Kiedy na naszej działce znajduje się stary budynek, najczęściej musimy go wyburzyć, gdyż zazwyczaj nie można włączyć go w projekt nowego domu. Mogą to być nie tylko stare domy mieszkalne, ale również murowane budynki inwentarskie, garaże itd. Stanowią one problem podczas projektowania zagospodarowania terenu i mogą stwarzać niebezpieczeństwo związane z zawaleniem się konstrukcji.

Formalności związane z rozbiórką i wyburzeniem

Podczas wyburzania większości budynków wystarczy tylko zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego organu: gminy lub starostwa. Pozwolenie na wyburzenie jest konieczne, kiedy dany obiekt:

  • ma wysokość większą niż 8 metrów
  • znajduje się w mniejszej odległości od granicy działki niż połowa jego wysokości
  • jest wpisany do rejestru zabytków lub objęty ochroną konserwatorską

Jeśli nie mamy pewności, czy dany budynek wymaga pozwolenia na wyburzenie, najlepiej jest upewnić się w organie administracji architektoniczno-budowlanej, właściwym dla danego rejonu.

Co należy zrobić?

Kiedy już załatwimy wszystkie formalności, czas na rozpoczęcie prac. Należy pamiętać, że jest to zadanie dość niebezpieczne, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z naprawdę dużym i starym budynkiem o słabej konstrukcji. Najlepiej jest zlecić to zadanie firmie, która zajmuje się profesjonalnym wyburzeniem i rozbiórką np. EWE-MAR. Kluczową różnicą między rozebraniem a wyburzeniem jest metoda. Podczas prac rozbiorowych, poszczególne elementy są odłączane w taki sposób, aby materiały można było ponownie wykorzystać. Natomiast wyburzenie to po prostu usunięcie obiektu (np. za pomocą kuli wyburzeniowej, koparki hydraulicznej lub implozji), a wszystkie produkty uboczne to odpadki oraz gruz. Przed rozpoczęciem prac trzeba odłączyć wszystkie doprowadzone do budynku media!

Średnie ceny na rynku

Indywidualne cenniki są ustalane przez poszczególne firmy budowlane, jednak średnie kwoty uzyskane z kilkunastu losowych firm, prezentują się w następujący sposób (ceny są podawane za metr sześcienny kubatury brutto):

  • rozbiórka budowli z cegły i kamienia – 26PLN
  • rozbiórka budowli drewnianych – 27PLN
  • rozbiórka budowli o konstrukcji betonowej – 62PLN
  • rozbiórka budowli o konstrukcji z metalu – 70PLN
  • rozbiórka budowli o konstrukcji z żelbetu – 103PLN

W podane kwoty nie został wliczony wywóz gruzu, który prezentuje się bardzo różnie, w zależności od odległości oraz firmy. Koszt wywozu do 10 km to około 60-70PLN za metr sześcienny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz