Rower crossowy czy trekkingowy? Dopasuj rower do swoich potrzeb

Rower crossowy czy trekkingowy? Dopasuj rower do swoich potrzeb

Na rynku mamy wiele typów rowerów. Trudno jest dokonać właściwego wyboru. Dowiedz się, co kryje się pod nazwą rower crossowy, a co oznacza rower trekkingowy. Poznaj, jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma typami jednośladowców, jeżeli weźmiemy pod uwagę cenę i budowę. Przekonaj się, który rower będzie najlepszą odpowiedzią na twoje potrzeby i czym najlepiej kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu.

Jakie są zalety roweru trekkingowego?

Trekkingowy rower sytuuje się pomiędzy rowerem górskim a szosowym. Możemy nim jeździć po chodniku, jak również wybrać się za miasto. Jego cechy charakterystyczne to:

  • dodatkowe wyposażenie – każdy model ma fabrycznie wbudowane: stopkę, błotniki i bagażnik;
  • amortyzator 50-65 milimetrów skoku – w sam raz do jazdy po asfalcie;
  • węższe opony, które także będą dużym plusem, jeżeli chodzi o asfaltowe podłoże;
  • standardową korbę z tarczami 48-36-26.

Wszystkie te cechy sprawią, że taki jednośladowiec będzie idealnym wyborem na długie wielokilometrowe wycieczki po gładkiej powierzchni. Nie sprawdzi się on na pewno w górach czy na bardzo nierównych powierzchniach.

Jakie są zalety roweru crossowego?

U wielu producentów różnicą pomiędzy rowerem trekkingowym a crossowym jest to, że jednośladowiec crossowy pozbawiony jest akcesoriów. Te dwa typy rowerów różni także geometria – w rowerach crossowych jest ona trochę bardziej agresywna.

Rower crossowy będzie zatem modelem bardziej podstawowym, który idealnie sprawdzi się u rowerzysty amatora. Wszystko zależy od potrzeb użytkownika – sprawdź, jak wybrać komfortowy rower dla kobiety.

Ile kosztuje rower crossowy, a ile trekkingowy?

Dobry rower bez względu na typ kosztuje parę tysięcy złotych. Im więcej pieniędzy zainwestujemy, tym lepszy jednośladowiec kupimy. Zarówno dobry rower trekkingowy, jak i dobry rower crossowy to koszt przynajmniej 2000 zł.

Jaki rower wybrać?

Odpowiedź na to pytanie jest trudna. Tak naprawdę, bez względu na typ, rower dopasować można do naszych potrzeb - Sprawdź, czym różni się rower crossowy od roweru górskiego.

Możliwa jest regulacja mostka i kierownicy. Błotnik i bagażnik też można dokupić i założyć. Najważniejsze jest, aby jednośladowiec gwarantował nam wygodną pozycję za kierownicą i był dopasowany do naszych wymagań i zaawansowania.

Jeżeli potrzebujemy roweru do ubitych dróg lub asfaltu, typ roweru nie będzie miał większego znaczenia. Ważny jest odpowiedni, dopasowany do użytkownika rozmiar jednośladu. To, czy wolimy rower trekkingowy męski, rower crossowy damski, jednośladowiec górski, rower o takim czy o innym kształcie, to rzecz naszego gustu.

Zawsze warto wsiąść na rowery znajomych i sprawdzić co nam odpowiada mniej, a co bardziej. Warto również porozmawiać i poznać doświadczenia innych użytkowników. No i oczywiście warto poznać wskazówki, dzięki którym wybierzemy rower dopasowany do budowy naszego ciała.

Jaki jest sposób na idealnie dopasowany rower?

Bardzo ważne jest siodełko. Najlepszy sposób na to, aby sprawdzić, czy wysokość naszego siodełka jest optymalna, to wsiąść na rower i oprzeć pięty na pedałach. Przy obrocie kolana w tył powinno ono być całkowicie wyprostowane. Nasze pośladki powinny pewnie trzymać się siodełka i nie przesuwać się. Jeżeli te dwa warunki są spełnione, oznacza to, że nasze siodełko jest idealnie wyregulowane.

Jeżeli proporcje naszego ciała nie mieszczą się w standardach producentów (mamy na przykład długi korpus i krótkie nogi), warto zainwestować w rower z jak największą ramą. Wtedy będziemy mieć wystarczającą ilość miejsca na wyciągnięcie korpusu ponad rurę ramy. Jeżeli nasze nogi są długie, a korpus mały, warto, aby rama w rowerze była jak najmniejsza. 

Oceń artykuł (2)
5,0
Komentarze
Dodaj komentarz