Artykuł sponsorowany

Rolnictwo precyzyjnie – czym jest i gdzie znajduje zastosowanie?

Rolnictwo precyzyjnie – czym jest i gdzie znajduje zastosowanie?

Technologia objęła swoimi osiągnięciami wszystkie dziedziny naszego życia. Oferowane przez nią rozwiązania podnoszą bezpieczeństwo, usprawniają rozmaite procesy i ułatwiają ich przeprowadzenie. Nie sposób żyć we współczesnym świecie, nie korzystając z komputerów i ich możliwości. Najnowsze technologie dotarły również na wieś, gdzie stosowane są w ramach rolnictwa precyzyjnego.

Technologia w rolnictwie

Rolnictwo oraz powiązane z nim sadownictwo czy ogrodnictwo to jeden z najważniejszych sektorów gospodarski nie tylko krajowej, ale również światowej. To uprawa roślin i hodowla zwierząt stanowi źródło surowców dla przemysłu spożywczego, a sytuacja w rolnictwie wpływa na ceny oraz dostępność żywności. Duże znaczenie dla rozwoju gospodarstw ma obecnie zastosowanie nowoczesnych technologii – dla wielu ich wykorzystanie jest decydujące dla możliwości dalszego uprawiania działalności w sytuacji, gdy na rynku jest duża konkurencyjność.

Rozwiązania techniczne dedykowane rolnictwu nazywane są rolnictwem precyzyjnym. Obejmuje ono urządzenia i systemy sterowania, które w połączeniu z maszynami rolniczymi pozwalają podnieść wydajność, przyspieszyć przebieg prac na polu, a także zwiększyć bezpieczeństwo. Działania prowadzone za pośrednictwem komputera są precyzyjne, a do tego pozwalają na oszczędności w gospodarowaniu materiałami, a tym samym na obniżenie kosztów prowadzenia upraw. Urządzenia są szybsze i dokładniejsze od człowieka, rzadziej popełniają też błędy. Na gruncie rolnictwa wykorzystywane są przede wszystkim systemy sterowania oraz urządzenia nawigujące o szerokim zakresie zastosowań.

Rozwiązania rolnictwa precyzyjnego

Przy wyborze komputera do pracy w domu kierujemy się kryteriami dotyczącymi jakości sprzętu oraz jego parametrów, które muszą odpowiadać zadaniom, do jakich wykorzystamy urządzenie. Podobnie rolnicy decydujący się na zastosowanie rozwiązań z zakresu rolnictwa precyzyjnego powinni sięgać jedynie po sprawdzone technologie od producentów specjalizujących się w tej dziedzinie takich jak włoska firma Arag, której oficjalnym dystrybutorem w Polsce jest firma MRJ Agrotim. Wśród oferowanego asortymentu znajdziemy między innymi komputery do opryskiwaczy i innych maszyn, urządzenia do sterowania rozsiewaczami w postaci jednostek sterujących czy monitorów siewników, a także anteny GPS oraz systemy podglądu. Nawigacja do opryskiwacza i innych urządzeń jest najlepszą metodą podniesienia efektywności pracy, natomiast GPS ułatwia rozplanowanie siewów czy zbiorów, a także zminimalizowanie strat w uprawach. Urządzenia rolnictwa precyzyjnego mają uniwersalny charakter; możemy zastosować je zarówno do prac polowych, jak i sadowniczych. Większość nowoczesnych komputerów i paneli sterujących wyposażona jest w intuicyjny ekran, z którym poradzi sobie każdy, nawet ten, kto nie zna się na nowoczesnej technologii. Wraz z rozwojem urządzeń komputerowych i możliwości Internetu coraz bardziej widoczne jest, że rolnictwo precyzyjne staje się niezbędne w gospodarstwach, które chcą skutecznie prowadzić swoją działalność, a już niedługo może stać się całkiem konieczne, by utrzymać się na rynku.

Opracowanie:
Bądkowo, Spółdzielcza 1
tel. 508 055 792
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz