Artykuł sponsorowany

Rolety wolnowiszące najpopularniejszą dekoracją okienną.

Rolety wolnowiszące najpopularniejszą dekoracją okienną.

Efektownym sposobem na aranżację okna są rolety. Dzięki nim całe wnętrze zyskuje indywidualny charakter i jest chronione przed tym, co na zewnątrz. Rolety ograniczają dostęp promieniom słonecznym i dają poczucie prywatności, a ich montaż jest możliwy w przypadku każdej oprawy okiennej.  Najbardziej uniwersalne są pod tym względem rolety wolnowiszące, które można montować do ściany lub bezpośrednio do ramy okiennej.

Popularność rolet wolnowiszących jest podyktowana prostotą ich konstrukcji i różnorodnością dostępnej estetyki. Znaczący dystrybutorzy, tacy jak Magia Barw, oferują ten typ rolet nawet w dostosowanych do indywidualnych potrzeb wymiarach.  Dzięki temu niezależnie od rozmiaru i kształtu okna, którym dysponujemy, możemy zdecydować się na roletę o jednolitym kolorze,  wybrać ciekawy nadruk z ulubionym motywem, a nawet wersję, która będzie miała różne kolory na rewersie i awersie materii.

Rolety wolnowiszące stanowią pas materiału nawinięty na rolkę umieszczoną w cylindrycznych mechanizmach, które umożliwiają jej obrót. Mechanizm, pozwalający na zwinięcie lub rozwinięcie materiału, wyzwalany jest za pomocą sznurka wyzwalającym odpowiedni ruch cylindrycznych mocowań. Jedyne, czego potrzebujemy, aby je zamontować, to wystarczająco stabilny punktu, do którego przymocujemy mechanizmy z osadzoną pomiędzy nimi rolką.

Montaż rolety do ściany

Polecanym rozwiązaniem montażowym jest umocowanie rolety do ściany tuż obok lub powyżej ramy okiennej. Jest to jeden z bardziej stabilnych sposobów montażu. Mechanizmy rolety są w jego przypadku umocowane do bardzo stabilnego podłoża, które się nie porusza, a ich jedynym obciążeniem jest waga materiału oraz ruchomej rolki. Co więcej, tak zamontowana roletą łatwiej zabezpieczyć cały otwór okienny przez zakrycie newralgicznych punktów na styku szyby z ramą okienną. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane w sytuacji, kiedy rolety mają stanowić pewne zabezpieczenie przed promieniami słonecznymi.

Sprawdź: Jak wybrać rolety?

Wady takiego montażu to konieczność naruszenia ściany. Roletę należy przymocować za pomocą wkrętów lub specjalistycznego kleju. W przypadku demontażu musimy liczyć się z uszkodzeniami farby, tynku lub koniecznością zakrycia nieestetycznych śladów po wkrętach.  Co więcej, montaż mogą skutecznie uniemożliwić zbyt wąska powierzchnia ściany, na której ma być wykonany lub zbrojenia, które utrudnią wywiercenie otworów dokładnie w tych miejscach, których potrzebujemy.

Montaż rolety na ramie okiennej

Sposób montażu rolety, który traktowany jest zazwyczaj jako alternatywa dla okien, w przypadku których montaż do ściany nie jest możliwy. Mechanizmy rolety są w tym rozwiązaniu mocowane bezpośrednio do ramy okiennej. Konstrukcja jest umieszczana na elemencie mniej stabilnym, ponieważ okna bywają otwierane oraz uchylane i przy każdym  takim ruchu mechanizm może być dodatkowo obciążany. Bardziej trwałe jest mocowanie rolety na wkrętach, ale rzadko się je stosuje ze względu na konieczność naruszenia konstrukcji okiennej przez wywiercenie otworów bezpośrednio w ramie. Bardziej popularnym sposobem jest montaż plastikowych haczyków opieranych o górną krawędź okna i przyklejenie do nich ścianek prowadnic.

Wadą tego sposobu montażu jest konieczność bardzo dokładnego dopasowania szerokości rolki oraz materiału do powierzchni okna. Zbyt wąska roleta może nie spełniać swoich funkcji ochronnych, a zbyt szeroka uniemożliwi montaż całkowicie. Przy tym rozwiązaniu należy liczyć się też z szybszym zużyciem elementów konstrukcyjnych rolety, mniejszą stabilnością i wygodą użytkowania.

Sposób montażu rolet wolnowiszących musi zostać dobrany do warunków przestrzennych, w jakich dekorowane okno funkcjonuje, oraz naszych indywidualnych preferencji. Wszystkie wady i zalety mogą być też bez znaczenia, w porównaniu z różnorodnością rozwiązań estetycznych dostępnych w przypadku tego typu osłon okiennych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz