Materiał Partnera

Roleta wolnowisząca czy w kasecie - które rozwiązanie jest lepsze?

Roleta wolnowisząca czy w kasecie - które rozwiązanie jest lepsze?
Rolety od pewnego czasu cieszą się rosnąć popularnością na rynku – skutecznie zatrzymują światło słoneczne przed przedostawaniem się do pomieszczeń, nie zaburzając jednocześnie estetyki wnętrz. Są przy tym dość łatwe w montażu i pielęgnacji oraz trwałe. W ofercie producentów możemy znaleźć rolety wolnowiszące i w kasetach. Na które z tych rozwiązań warto się zdecydować?

Podobieństwa i różnice

Zanim przystąpimy do wskazania, jaki rodzaj rolet najlepiej sprawdzi się w danej sytuacji, należy omówić czym charakteryzują się oba rozwiązania, w czym są one do siebie podobne i gdzie tkwią różnice. Pod względem mechanizmu działania są one w zasadzie identyczne – w obu przypadkach mamy do czynienia z roletami tekstylnymi, w których materiał służący do przesłaniania okien zamontowany jest na rolce. Obrót rolki, wywołany pociągnięciem sznurka zamontowanego w boku rolety, powoduje opuszczenie lub podniesienie materiału i tym samym zasłonięcie lub odsłonięte okna bądź całego otworu okiennego.

Materiały używane w produkcji rolek różnią się między sobą nie tylko kolorystyką czy wzornictwem – mówi przedstawiciel firmy Formelana - Najistotniejszym ich parametrem jest gramatura, określające gęstość tkaniny. Im jest ona większa, tym lepiej materiał blokuje światło słoneczne wpadające przez okna. Na rynku dostępne są również materiały odbijające promieniowanie słoneczne, a nie tylko zatrzymujące je. Dzięki temu możemy zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz, co jest szczególnie istotne w przypadku pomieszczeń z oknami wychodzącymi na południe i wschód.

Różnicę między omawianymi typami rolet stanowi tytułowa kaseta. Jeśli roleta jest w nią wyposażona, materiał pozostaje przez cały czas w pozycji równoległej do powierzchni okna, nawet jeśli jest ono uchylone.

Co wybrać?

Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, to które z nich wybierzemy zależeć powinno od naszych potrzeb. Rolety wolnowiszące możemy zamontować na ścianie lub suficie nad otworem okiennym – w ten sposób uzyskamy przesłonę dla całego, szerokiego okna. Idealnie sprawdzą się nie tylko w domach, ale również w pomieszczeniach biurowych o szerokich przeszkleniach. Rolety w kasetach z kolei montowane są na pojedynczych ramach okiennych – każdą roletę opuszczamy i podnosimy oddzielnie. Wykorzystanie kasety ma swoje zalety, przykładowo materiały rolety pozostaje cały czas na swoim miejscu, nie faluje i nie łopocze przy przeciągu, nie zawadza o znajdujące się na parapetach przedmioty. Rolety z kasetami powszechnie stosowane są w przypadku okien dachowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz