Materiał Partnera

Rola olejów w pracy silnika

Rola olejów w pracy silnika

Podczas pracy silnika jego metalowe części trą o siebie z dużą prędkością i siłą, co generuje ciepło. Tarcie i temperatura prowadzą do zużywania się części silnika. Dzięki użyciu środka smarnego ograniczamy skutki tarcia pomiędzy częściami ruchomymi, co skutkuje wolniejszym zużyciem i niższą temperaturą. Stosujemy oleje silnikowe aby zmniejszyć tarcie, co podnosi osiągi silnika, zarazem zmniejszając zużycie paliwa. Ale to nie jedyna rola oleju.

Czemu służy olej w silniku?

Silnik chroniony jest przed nadmiernym wzrostem temperatury na dwa sposoby – za pomocą płynu znajdującego się w chłodnicy, który opływając elementy silnika i głowicę z zewnątrz odprowadza ciepło. Elementy wewnętrzne, jak układ korbowy a także rozrząd, ścianki cylindrów i tłoki chłodzone są olejem. Dobrej jakości oleje silnikowe chronią również mechanizm przed korozją, która mogłaby zaistnieć jako skutek powstawania kwaśnych związków podczas procesu spalania mieszanki paliwa i powietrza. Środek smarny usuwa też zanieczyszczenia, które mogłyby się gromadzić na ściankach silnika, jak osady, szlamy, osady, żywice, pyły i ściery oraz sadzę powstające w trakcie pracy silnika. Pozwala to na utrzymanie osiągów silnika na optymalnym poziomie. Zanieczyszczenia zmyte przez olej zatrzymywane są przez filtry oczyszczania zgrubnego oraz oczyszczania dokładnego, a część zanieczyszczeń dostaje się do miski olejowej, gdzie osiada na dnie. Po dłuższej eksploatacji silnika może się tam utworzyć gruba spoista warstwa, dlatego olej silnikowy należy regularnie wymieniać. Dzięki obecności oleju w silniku można wyłapać nieszczelności w układzie chłodzenia, kiedy to na powierzchni cieszy chłodzącej pojawiają się tłuste oka. Jeśli nieszczelność się zwiększa, woda dostaje się do oleju, przekształcając go w emulsję, która osadza się na korku wlewu oleju.

Dodatki uszlachetniające do olejów silnikowych

Do stosowania w silnikach nie nadają się czyste oleje bazowe. Jest ich wiele rodzajów, ale jeszcze więcej jest dodatków uszlachetniających, które dodatkowo poprawiają właściwości olejów. Firma Dik-Oil z Koszalina zajmuje się dystrybucją, ale także produkcją olejów silnikowych, w tym olejów silnikowych dla leśnictwa i olejów silnikowych dla ogrodnictwa. Właściwości i parametry olejów bazowych poprawiane są przez różne dodatki, w tym:

  • obniżające temperaturę płynności – pomagają utrzymać płynność oleju nawet przy niskich temperaturach powietrza;
  • przeciwutleniające i antykorozyjne – zwiększają wytrzymałość na wysokie temperatury i chronią części metalowe przed kwasami, wodą i powietrzem;
  • myjące i dyspersyjne – chronią przed tworzeniem się osadów i utrzymują zanieczyszczenia w postaci rozproszonej;
  • przeciwpienne – zapobiegają pienieniu się oleju, co mogłoby zmienić jego właściwości smarne i inne.

Opracowanie:
Koszalin, Dębowa 9
tel. 94 340 57 96
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz