Materiał Partnera

Rola mebli w aranżacji domowych wnętrz

Rola mebli w aranżacji domowych wnętrz

 Trudno sobie wyobrazić życie w mieszkaniu całkowicie pozbawionym mebli. Stanowią one niezbędny element wyposażenia wnętrza – każde z nich pełni osobną funkcję, wszystkie razem porządkują przestrzeń i decydują w dużej mierze o tym, jak czujemy się w mieszkaniu.

Gdzie wstawić mebel?

W wyborze mebli przede wszystkim kierujemy się pożądana funkcjonalnością. Jeśli potrzebujemy miejsca do przechowywania licznych przedmiotów codziennego użytku, np. naczyń, książek bądź ubrań, rozglądamy się za szafami, szafkami, komodami, regałami. Dobór mebli powinien odpowiadać głównemu przeznaczeniu pomieszczenia – łóżko wstawiamy do sypialni, biurko na komputer do gabinetu, stolik kawowy do salonu. W dużych mieszkaniach i domach posiadających wiele pomieszczeń nie jest to żadnym problemem, z łatwością zaplanujemy, gdzie chcemy spać, a gdzie pracować. Problem pojawia się w małych mieszkaniach, które stanowią bardzo poważne wyzwanie aranżacyjne. Ścian nie jesteśmy w stanie rozsunąć, pozostaje zatem rozsądny wybór mebli. Ale dlaczego ma to takie znacznie?

– Ponieważ właśnie dobór mebli będzie decydujący dla naszego komfortu – wyjaśnia przedstawiciel firmy MebloStrefa24Nieprzemyślane umeblowanie mieszkania sprawi, że będziemy się w nim męczyć, a przecież nie to jest jego funkcją. Praktyka pokazuje, że dobrze urządzona przestrzeń życiowa to taka, w której nie przenikają się różne strefy życia, czyli praca, odpoczynek, gotowanie, spędzanie czasu z bliskimi. Rozdzielając je od siebie osiągniemy najwyższy poziom komfortu.

Jak osiągnąć to w małych pomieszczeniach

Wbrew pozorom nawet kawalerki z aneksami kuchennymi można urządzić tak, by wymienione strefy życiowe pozostały wyraźny rozgraniczone – możemy to osiągnąć przy pomocy odpowiednio ustawionych mebli, np. kanapy bądź regału ustawionego w połowie pomieszczenia. Co prawda tak ustawione granice będą bardziej symboliczne niż fizyczne, wciąż będziemy widzieć i słyszeć to, co dzieje się poza nimi, jednak tyle wystarczy do zaprowadzenia pewnego ładu w mieszkaniu.

Funkcjonalność przede wszystkim

Meble domowe, niezależnie od tego do jakiego pomieszczenia przeznaczone, powinny odznaczać się funkcjonalnością, a zatem być wygodne w użytkowaniu, nie utrudniać nam życia. Dlatego w ostatnim czasie takie wielką popularnością w ostatnim czasie cieszą się meble składane, potrafiące pełnić wiele funkcji w zależności od konfiguracji. Standardowy przykład to kanapa, która po rozłożeniu staje się wygodnym łóżkiem. Tego typu rozwiązania są szczególnie przydatne w małych lokalach

Estetyka wnętrza

Niemniej ważna jest również dekoracyjność mebli – stanowią one główny element wyposażenia wnętrza, dlatego ich wygląd (kolorystyka, stylistyka) powinny być spójne. Reszta elementów dekoracyjnych, jak np. zasłonki w oknach, roślinność, obrazy, dopasowuje się do estetyki wytworzonej przez umeblowanie. Chaotyczność, brak harmonii w mieszkaniu sprawia, że trudno nam poczuć się w nim jak u siebie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz