Artykuł sponsorowany

Rola komputerów w diagnostyce pojazdów

Rola komputerów w diagnostyce pojazdów

Komputeryzacja na dobre przeniknęła do wielu dziedzin codziennego życia, także do motoryzacji. Trudno dziś wyobrazić sobie, by dobry warsztat samochodowy nie oferował usługi diagnostyki komputerowej pojazdu. Wciąż jednak niewielu kierowców zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie może dawać ta metoda sprawdzania usterek. W tym artykule dowiesz się więcej na jej temat.


Diagnostyka komputerowa – jak to działa?

Diagnostyka komputerowa umożliwia szybką i dokładną ocenę usterek, bez konieczności rozbierania samochodu na części pierwsze. System umożliwia kompletne zdiagnozowanie stanu wszystkich układów pojazdu.

We współczesnych modelach aut najczęściej ma się do czynienia z wbudowanymi układami diagnostycznymi. Sprzęt komputerowy porównuje wartości parametrów występujące
w aucie z tymi, które określił producent.
Ewentualne nieprawidłowości są zapisywane
w postaci kodu błędu. Pracownicy warsztatu po prostu odczytują kod, a jednoznaczną diagnozę można postawić w oparciu o złączenie ze sobą dwóch komputerów.


Przykładowe czynności z zakresu diagnostyki samochodowej

Komputerowa diagnostyka umożliwia wiarygodną ocenę stanu technicznego pojazdu, wraz
z podaniem przyczyny usterki oraz prognozą jej rozwoju.

Profesjonalna diagnostyka komputerowa obejmuje między innymi:

  • podłączenie testera diagnostycznego,
  • rozszyfrowanie i odczytanie kodów błędów,
  • wydruk z testera diagnostycznego,
  • omówienie wyniku badania,
  • chip tuning (opcjonalne),
  • komputerowe sprawdzanie i regulacja geometrii kół (opcjonalne).

Przykładowe sprzęty diagnostyczne, wykorzystywane w warsztatach, to m.in. urządzenia marki BEISSBARTH ML4000 oraz komputer BOSCH KTS500.


Czy warto?

Z pewnością warto udać się na komputerową diagnostykę pojazdów, zarówno profilaktycznie, jak i w momencie, gdy zauważysz pierwsze niepojące oznaki. Problemy
z odpalaniem silnika, nagła utrata mocy, świecenie się kontrolek ostrzegawczych, większe spalanie paliwa – to tylko niektóre symptomy, które mogą świadczyć o uszkodzeniu któregoś z układów.

Trzeba mieć na uwadze, że obowiązujące obecnie prawo nakazuje, by każdy pojazd osobowy miał standardowe, szesnastostykowe gniazdo, które umożliwi odczyt kodów niesprawności. Tak więc diagnostyka komputerowa sprawdzi się w przypadku większości aut, zwłaszcza tych nowszych. Nie ma tu znaczenia, jaka marka podlega badaniu, bo wyniki są wiarygodne dla wszystkich modeli – tłumaczy specjalista z warsztatu samochodowego w Lublinie - Auto Perfekt Mulak.


Wczesne i przede wszystkim wiarygodne wykrycie usterek może uchronić Cię przed ponoszeniem kolosalnych kosztów związanych z wymianą najbardziej znaczących elementów samochodowych.
Decydując się na taką usługę, zwiększasz żywotność swoich „czterech kółek”, a cała operacja przebiega bardzo szybko i nie jest droga.  

Warto wybrać takiego usługodawcę, który dysponuje sprawdzonym i zaawansowanym technicznie sprzętem diagnostycznym.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz