Materiał Partnera

Rola i znaczenie roślin strączkowych w polskim rolnictwie

Rola i znaczenie roślin strączkowych w polskim rolnictwie

Fasola, zboże, groch, ciecierzyca – to popularne rośliny strączkowe, których trudno nie spotkać w domowych kuchniach. Jak wiadomo niosą wartość odżywczą, bowiem są źródłem wielu witamin i błonnika. Ale również odgrywają istotną rolę w polskim rolnictwie, zapewniając ekologiczną uprawę i odpowiedni wzrost roślin. Wyjaśniamy, jakie znaczenie mają rośliny strączkowe dla kultury rolnej.

Produkują azot symbiotyczny, czyli naturalny nawóz

Rośliny strączkowe potrafią wytworzyć azot symbiotyczny. Dokładniej robią to ich bakterie znajdujące się w korzeniach. Związek ten jest naturalnym nawozem i ma znaczenie dla ochrony środowiska, ponieważ nie zawiera sztucznie wytworzonych substancji. Taka zdolność roślin strączkowych zwalnia rolników z obowiązku samodzielnej produkcji nawozu, która jest z reguły kosztowna. Jednorazowa wymaga użycia nawet 2 litrów oleju opałowego. Patrząc na powierzchnię upraw i zapotrzebowanie można zaoszczędzić nawet 100 litrów. 

Dostarczają roślinom wielu cennych związków

Rośliny strączkowe mają zdolność wiązania się z azotem atmosferycznym, który znajduje się w powietrzu w stanie wolnym. Docierając do gleby, a więc i systemu korzeniowego związek ten przyczynia się do szybszego i lepszego jakościowo wzrostu tych roślin.

Rozbudowane i silne korzenie mogą pobierać azot, wapń oraz potas, które znajdują się głęboko w ziemi. Ponadto przyswajają fosfor i magnez, a nawet wodę. Ich rola w zapobieganiu wyjaławianiu się gleby oraz poprawie jej struktury jest znacząca. Resztki pożniwne, a więc mieszanka gleby oraz części roślin, które uległy rozkładowi dostarczają cennego nawozu z substancjami odżywczymi – mineralnymi, organicznymi i mineralno-organicznymi.

Jak mówi pracownik firmy Centrala Nasienna, oferującej nasiona zbóż, traw, a także roślin strączkowych: Uprawa roślin strączkowych ma duże znaczenie dla budowania solidnej, wypełnionej wieloma związkami odżywczymi i dobrej jakościowo gleby. Urodzajność gleb jest z reguły trudna do osiągnięcia lub wymaga pracochłonnej ingerencji rolnika, natomiast te rośliny wykonują większość pracy za człowieka. Co więcej zwiększają zawartość próchnicy w glebie, a tym samym wpływają na rozwój bakterii i uodparniają na wystąpienie ewentualnej suszy.

Nasiona roślin strączkowych posiadają nawet 40% białka

Białko jest składnikiem budulcowym organizmu, w tym również podstawowym elementem krwi. Odpowiada za regulację ciśnienia tętniczego, transport witamin, a także bierze udział w odbudowie przestarzałych już tkanek. Odpowiednia ilość białka w organizmie jest zatem niezbędna, aby człowiek prawidłowo funkcjonował. Suche nasiona roślin strączkowych (przede wszystkim soczewicy, fasoli i grochu) zawierają od 20 do 40% białka.

Są pożywieniem dla zwierząt i ludzi

Rośliny strączkowe uprawiane na dużą skalę przez polskich rolników nigdy się nie marnują. Wykorzystuje się je jako pełnowartościowy pokarm dla zwierząt pastwiskowych oraz ludzi. Uprawa tych roślin z rolniczego punktu widzenia jest więc potrzebna i opłacalna. Ponadto nie wymaga dodatkowego i profesjonalnego sprzętu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz