Artykuł sponsorowany

Rola hydrauliki siłowej we współczesnym przemyśle

Rola hydrauliki siłowej we współczesnym przemyśle

Wspomaganie kierownicy, układ hamulcowy, podwozie samolotu, napęd bramowy, wózek widłowy, młot hydrauliczny... i włazy wodoszczelne na statku. Na pierwszy rzut oka całkiem odmienne konstrukcje i maszyny, a jednak mające ze sobą wiele wspólnego. Łączy je hydraulika siłowa, która opanowała niemal cały przemysł. Sięgają po nią różne branże, m.in. mechaniczna, samochodowa, budowlana, górnicza i stoczniowa. Co zatem sprawia, że ma ona tak szerokie zastosowanie?

ABC hydrauliki siłowej

Hydraulika siłowa dostarcza urządzenia wytwarzające energię we wnętrzu (nie tylko) przemysłowych maszyn. Jak otrzymujemy energię potrzebną choćby do pracy dźwigu? W uproszczeniu: w układzie zamkniętym umieszcza się ciecz, którą to z kolei wprawia w ruch hydrauliczna pompa. Następnie olej (bądź inny płyn) dociera do siłownika albo cylindra. Tam powstaje energia mechaniczna, a docelowe urządzenie zostaje uruchomione. Aby jednak wszystko działało bez zarzutu, najpierw instalacje hydrauliczne trzeba odpowiednio zaprojektować i zamontować. Dla bezpieczeństwa człowieka konieczne są także ich regularne przeglądy, konserwacje i niezbędne naprawy.

Przede wszystkim siła

Przemysł z założenia zajmuje się produkcją masową, dlatego możemy śmiało powiedzieć, że pojedynczy człowiek niewiele w nim zdziała. Hydraulika siłowa jest bezcenną pomocą – to właśnie dzięki niej wiele urządzeń funkcjonuje prawidłowo i generuje potężne pokłady siły. Współtworzy konstrukcje zarówno niewielkich rozmiarów, takie jak przecinarka hydrauliczna czy podnośnik hydrauliczny, po który sięgamy, wymieniając koła w samochodzie, jak i pokaźnych maszyn – kombajnów, koparek, budowlanych żurawi i statków powietrznych. Przykładem firmy specjalizującej się w projektowaniu, montowaniu i konserwowaniu różnego typu instalacji hydraulicznych jest Neptun Hydraulika Siłowa. Zespół profesjonalistów m.in. montuje windy kotwiczne, produkuje i naprawia agregaty hydrauliczne, a także serwisuje i regeneruje siłowniki. Jednym zdaniem: dba o niezawodność różnych maszyn i konstrukcji.

Niestraszne straszne warunki

Hydraulika siłowa dociera wszędzie tam, gdzie nie można wykorzystać urządzeń standardowo podłączanych do zasilania elektrycznego. By wymienić tylko kilka typów takich miejsc: zagrożone pożarem, wybuchem czy po prostu niemające dostępu do prądu. Co więcej, wiele sprzętów bazujących na hydraulice siłowej spełnia swoje funkcje zarówno w temperaturach wysokich, jak i niskich, a także podczas opadów atmosferycznych, innymi słowy: niezależnie od warunków pogodowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz