Materiał Partnera

Rola badania geologicznego w procesie budowlanym

Rola badania geologicznego w procesie budowlanym

Czy badanie gruntu jest potrzebne przed budową domu? A może w trakcie sporządzania projektu budowlanego? Jak bardzo jest kosztowne i czy naprawdę jest konieczne? Czy wymaga tego prawo, czy zależy to raczej od osoby sporządzającej projekt? Kto może je przeprowadzić? Na te i inne pytania odpowie niniejszy artykuł dotyczący przeprowadzania badań geologicznych i geotechnicznych. Zawarte tu informacje przydadzą się wszystkim, którzy chcą się budować.

Jak wykonać badania geotechniczne?

Zanim rozpoczniesz budowę domu warto przejrzeć mapy geologiczne lub hydrogeologiczne, które dostępne są w każdym urzędzie gminy i zapoznać się z właściwościami gruntu znajdującego się na twojej działce. Może to zapobiec wielu problemom w przyszłości. Posadowienie budynku na gruncie o słabej nośności może spowodować poważne uszkodzenia konstrukcji, których nie będziesz w stanie naprawić w trakcie użytkowania budynku. Zapadanie się fundamentów, pękające ściany to tylko przykłady objawów nieprawidłowo przebiegającego procesu osiadania budynku. Mogą się zdarzyć jeszcze bardziej poważne zagrożenia, dlatego kluczowa jest wiedza o tym, co znajduje się pod naszym budynkiem. Ponieważ sami zwykle nie wiemy jak czytać mapy geologiczne, ani tym bardziej jak przeprowadza się odpowiednie badania, dlatego warto przed budową domu zatrudnić specjalistyczną firmę geologiczną, która wykona badania geotechniczne. Badanie takie z dużą dokładnością określa warstwy gleby znajdujące się pod nami. Często zdarza się, że badania geotechniczne przeprowadzane są już na etapie sporządzania projektu budowlanego. Projektant, który prawidłowo wykonuje swoją pracę, także zapoznaje się z mapami geologicznymi i na ich podstawie ocenia nośność gruntu i odpowiednio do tej nośności projektuje typ i rodzaj fundamentów. Prawo nie nakłada bezpośrednio obowiązku przeprowadzania tych badań ani na projektanta ani na inwestora, jednak projektant ma obowiązek brać pod uwagę bezpieczeństwo mieszkańców i użytkowników projektowanego budynku, dlatego wiedząc, że grunt może być niepewny, już w projekcie budowlanym zawiera wyniki badań geologiczno-inżynierskich oraz geotechniczne warunki posadowienia budynku.

Co powinna zawierać dokumentacja geotechniczna?

O odpowiedź na pytanie zawarte w tytule poprosiliśmy właściciela firmy oferującej Usługi Geologiczne KoGeo. Dokumentacja geotechniczna powinna zawierać:

  • dane dotyczące rodzaju gruntów, które występują w podłożu działki oraz ich wzajemnego ułożenia,
  • wskazanie, które z tych gruntów mają właściwości nośne,
  • informację dotyczących występowania wody gruntowej, jej głębokości, i wpływie jej występowania na posadowienie budynku,
  • zalecenia wynikające z przeprowadzonych badań.

Badania geologiczne pomogą uniknąć problemów w trakcie użytkowania budynku.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz