Materiał Partnera

Rokowania w przypadku wykrycia brodawek HPV u kobiet

Rokowania w przypadku wykrycia brodawek HPV u kobiet

Wirus HPV jest bardzo niebezpiecznym zagrożeniem dla kobiet. To on bowiem odpowiada za ok. 90 proc. nowotworów szyjki macicy. Jest wirusem brodawczaka ludzkiego. Do zakażenia nim dochodzi w wyniku kontaktów seksualnych. Nie musi być to klasyczny stosunek – wystarczy petting, aby zarazić się wirusem. Jakie są rokowania, kiedy u kobiety wykryto brodawki HPV?

Objawy zakażenia wirusem

Zacznijmy od objawów, które sugerują zakażenie wirusem brodawczaka. Najbardziej charakterystycznym symptomem, który jednak wcale nie musi się pojawić, są brodawki. Do innych sygnałów, że coś zaczyna się dziać, zaliczają sie upławy, bóle w dole brzucha, a także dolegliwości bólowe podczas stosunku płciowego. Aby sprawdzić, czy doszło do zarażenia, należy wykonać cytologię – mówi nasz ekspert z Euro-Kliniki na Śląsku. Radzi się, aby badanie przeprowadzać raz na trzy lata. Więcej pewności da cytologia robiona co roku. Wówczas można mieć pewność, że w komórkach tworzących nabłonek szyjki macicy nie ma żadnych zmian. Co ważne, 80 proc. zakażeń wirusem ustępuje samoistnie.

Gdzie pojawiają się brodawki HPV?

Brodawki HPV mogą się pojawić w okolicach sromu i odbytu. Zwane są również kłykcinami. Mogą występować pojedynczo bądź w postaci mnogiej, co zdarza się najczęściej. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo szybkie rozprzestrzenianie się na kolejne obszary.

Czy wirus HPV można wyleczyć?

Rokowania w przypadku kobiet zarażonych wirusem HPV nie są do końca pomyślne. Wirusa bowiem nie można zupełnie wyleczyć. Skuteczne działania obejmują tylko objawy zarażenia, ale wirus nie zniknie. Aby choć po części zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, można się zaszczepić przeciw wirusowi. Wykonanie szczepionki jest możliwe zarówno w przypadku kilkunastoletnich dziewczynek, jak i dorosłych kobiet.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz