Materiał Partnera

Rodzaje zabezpieczeń ogniochronnych

Rodzaje zabezpieczeń ogniochronnych

Mienie należy zabezpieczać nie tylko przed kradzieżą. Równie istotna jest ochrona przeciwpożarowa. Ogień potrafi wyrządzić ogromne szkody. Jeżeli pożar wybuchnie w fabryce czy magazynie, większości sprzętów i towarów nie będzie można uratować. Dlatego warto inwestować w zabezpieczenia ogniochronne. Na rynku dostępnych jest ich kilka rodzajów. Zobacz, które wybrać.

Zabezpieczenia ogniochronne – dlaczego należy je stosować?

O tym, jakie zabezpieczenia ogniochronne muszą znaleźć się w danym obiekcie, mówią przepisy BHP i te dotyczące ochrony przeciwpożarowej. Ich montaż to także kwestia przezorności oraz zdrowego rozsądku właścicieli budynku.

Zabezpieczenia takie potrafią zasygnalizować, że w części obiektu został zaprószony ogień oraz pomagają ugasić pożar we wczesnym stadium. Instalacja systemów ogniochronnych powinna być podyktowana troską o zdrowie i życie osób pracujących w budynku. Przedsiębiorcy muszą także w ten sposób chronić maszyny czy towary znajdujące się w magazynie.

„Zabezpieczenia przeciwpożarowe muszą znajdować się w budynkach biurowych, przemysłowych i magazynach. W każdym z nich sprawdzi się inne rozwiązanie – ma na to wpływ zróżnicowana specyfika prac prowadzonych w takich miejscach. O wyborze odpowiednich zabezpieczeń powinni zadecydować fachowcy” – mówi specjalista z firmy Fabryka Zabezpieczeń z Poznania.

Jakie rodzaje zabezpieczeń można zastosować w budynku?

Zabezpieczenia ogniochronne można podzielić na bierne i aktywne. Te pierwsze dotyczą elementów konstrukcyjnych budynków. Są to na przykład zaprawy, impregnaty oraz wszelkie inne natryski ogniochronne. Ich zadaniem jest spowalnianie procesu nagrzewania się konstrukcji – tak, aby zniwelować ryzyko wybuchu pożaru.

Dużo skuteczniejsze są jednak zabezpieczenia ogniochronne aktywne, które mają realny wpływ na bezpieczeństwo osób przebywających w budynku. Należą do nich instalacje przeciwpożarowe. Ich zadaniem jest sygnalizowanie zagrożenia, a także jego likwidacja. Są to między innymi systemy detekcji dymu, oddymiania, sygnalizacji pożaru. W tej grupie znajdują się również instalacje gaśnicze, zalewowe i zraszaczy, a także drzwi przeciwpożarowe.

Istotne są również przeglądy, konserwacja oraz serwis zabezpieczeń ogniochronnych. Czynności takie muszą być powierzone osobom specjalizującym się w przepisach BHP i systemach przeciwpożarowych. Stan tych zabezpieczeń powinien być ponadto regularnie kontrolowany.

Jednak nawet najlepsze zabezpieczania nie zastąpią czujności oraz znajomości zasad bezpieczeństwa. Dlatego osoby pracujące w budynku muszą przejść odpowiednie szkolenia na wypadek pożaru.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz