Materiał Partnera

Rodzaje wzmacniaczy gitarowych – jakie produkty mają do dyspozycji współcześni klienci?

Rodzaje wzmacniaczy gitarowych – jakie produkty mają do dyspozycji współcześni klienci?
W zasadzie trudno byłoby sobie wyobrazić bardziej rozpoznawalny i pożądany instrument muzyczny niż gitara elektryczna. Któż z nas nie marzył o tym, aby zostać gwiazdą estrady? Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, iż to trening czyni mistrza, a szanse powodzenia są wprost proporcjonalne do ilości włożonej pracy. Nie bez znaczenia jest także kwestia sprzętu. Chodzi nie tylko o jakość samej gitary, ale także o wzmacniacz. Co warto wiedzieć o dostępnych rozwiązaniach?

Wzmacniacze gitarowe – rodzaje i cechy charakterystyczne

Obecnie na rynku asortymentowym, wszyscy zainteresowani zakupem wzmacniaczy gitarowych mogą spotkać się przede wszystkim z 2 rozwiązaniami technicznymi. O czym konkretnie mowa? Oczywiście o wzmacniaczach lampowych i tranzystorowych. Czym się charakteryzują? Zacznijmy od tego, że najistotniejszą rolę w historii muzyki odegrały wzmacniacze lampowe, charakteryzujące się doskonałą jakością emitowanego dźwięku. Niemniej jednak ze względu na znaczny spadek produkcji tego typu lamp, które obecnie wykorzystywane są de facto tylko w przemyśle muzycznym, należy spodziewać się tego, że wzmacniacze takie nie będą należały do najtańszych.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku urządzeń opartych na technologii tranzystorowej. W zdecydowanej większości przypadków ceny są bardzo atrakcyjnie, a brzmienie określane jako niezłe. Choć nie tak dobre, jak w przypadku odpowiedników lampowych. Jednakże, czy zasada ta jest uniwersalna i można ją stosować w każdym przypadku?

Na jaki wzmacniacz się zdecydować?

Powszechnie przyjmuje się, że najwyższą jakość dźwięku oferują wzmacniacze lampowe dużej mocy. Jako że rzadko kto dysponuje specjalnie wyznaczonym i wyciszonym miejscem do grania prób, w praktyce teoria ta nie jest tak łatwa do wdrożenia – szczególnie, jeśli mieszka się w bloku, a sąsiedzi nie należą do fanów głośnej muzyki. W przypadku wzmacniaczy lampowych głośniej znaczy lepiej. Dzięki wzmacniaczom tranzystorowym możemy osiągnąć jednakową jakość dźwięku, bez względu na stopień głośności oraz moc urządzenia. Choć nie będzie ono tak krystaliczne, nie można zapominać o tym, iż wzmacniacze tranzystorowe, w przeciwieństwie do swoich lampowych odpowiedników, nie wymagają okresowej wymiany podzespołów. Są zatem tańsze w eksploatacji.

W razie wątpliwości co do tego, jaki wzmacniacz wybrać, warto zasięgnąć porady doświadczonych profesjonalistów, do których zdecydowanie zalicza się sklep muzyczny Music Audio. Można jednak pokusić się o stwierdzenie, iż w sytuacji, w której rozpoczynamy swoją przygodę z gitarą elektryczną, wystarczy nam wzmacniacz tranzystorowy. Te lampowe przeznaczone są raczej dla muzyków profesjonalnych.

Opracowanie:
Biała Podlaska, Janowska 11
tel. 83 342 57 47
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz