Materiał Partnera

Rodzaje wyrobów wełnianych

Rodzaje wyrobów wełnianych

Wełna to jeden z najbardziej znanych i cenionych materiałów. Jest naturalna, dzięki czemu jest materiałem przyjaznym dla naszej skóry. Po wyroby wełniane najczęściej sięgamy w chłodne dni, jesienią oraz zimną. Wełniane kołdry, koce oraz kamizelki doskonale izolują od chłodu, zapewniają uczucie ciepła oraz zapobiegają przegrzaniu. Jakie właściwości ma wełna i jakie wyroby z niej wybrać?

Wełna – jej rodzaje i niezwykłe właściwości

Wełna to naturalny materiał uzyskiwany z runa owiec. Wyróżniamy kilka jej rodzajów, ale najbardziej ceniona jest wełna z merynosów. Charakteryzuje się ona cienkimi włóknami, które są miękkie i przyjemne w dotyku, nie „gryzą”, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej wełny owczej oraz zapewniają przyjemne ciepło w trakcie użytkowania. Innym popularnym gatunkiem wełny jest kaszmir. Uzyskiwany jest z kóz kaukaskich i jej lekki, miękki i cienki.

Chętnie wybierana jest także alpaka, która ceniona jest zwłaszcza przez alergików, gdyż jest całkowicie pozbawiona alergenów. Wełna z alpaki jest także wytrzymalsza i łatwiejsza w konserwacji niż wełna owcza. Wełna to materiał, który ma znakomite właściwości termoizolacyjne, dobrze chłonie i oddaje wilgoć oraz doskonale sprawdza się o każdej porze roku. W zimie zapewnia przyjemne ciepło, a latem chłodzi naszą skórę. Wełna nie wymaga także prasowania, gdyż nie gniecie się, a po rozciągnięciu szybko powraca do swojego pierwotnego kształtu. Bogatą ofertę wyrobów z wełny ma przykładowo internetowy sklep z wyrobami wełnianymi Runo, która to marka jest od bardzo wielu lat obecna na polskim rynku.

Wyroby wełniane, które warto posiadać

Dzięki swoim unikalnym właściwościom wełna jest szeroko wykorzystywanym materiałem m.in. do produkcji ubrań oraz akcesoriów pościelowych. Kamizelki wełniane są wyrobami szczególnie polecanymi do noszenia zimną, gdyż doskonale chronią przed chłodem. Największą popularnością cieszą się jednak wykonane z wełny koce, które nadają się do użytkowania zarówno w cieplejsze, jak i chłodniejsze dni. W zimie wełniane koce doskonale izolują nas od zimna oraz zapewniają przyjemne ciepło, a w lecie zapobiegają przegrzaniu się organizmu i są chłodne w dotyku. Podobne właściwości posiadają kołdry wełniane, które są chętnie wybierane zwłaszcza przez alergików. Wełna jest bowiem materiałem naturalnym, który nie jest przyjaznym środowiskiem do rozwoju bakterii, grzybów i roztoczy, co ma szczególne znacznie dla osób wrażliwych na alergeny. Wełna to także materiał, który nie chłonie zapachów oraz nie przyciąga do siebie kurzu oraz brudu. Ceniona jest zwłaszcza za swoje właściwości samoczyszczące, co w praktyce pozwala nam prać koce oraz kołdry raz na jakiś czas.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz