Materiał Partnera

Rodzaje wypełnienia kołdry

Rodzaje wypełnienia kołdry

Wkłady kołdrowe w dużej mierze decydują o właściwościach cieplnych pościeli. Ich wybór jest dosyć szeroki stąd duże problemy z określeniem optymalnego rozwiązania. Chcemy przybliżyć Wam poszczególne rodzaje wypełnienia kołdry. Omówimy ich skład, charakterystykę oraz właściwości. Ta wiedza z pewnością ułatwi Wam dokonanie właściwego wyboru kołdry, która w 100% spełni Wasze oczekiwania.

Puch

Cechą charakterystyczną kołder wypełnionych puchem jest ich lekkość. Ponadto bardzo dobrze chronią przed zimnem. Producenci najczęściej oferują kilka rodzajów kołder puchowych. W zależności od grubości oraz ilości puchu możemy wyróżnić kołdry zimowe, letnie a także całoroczne. Eksperci jednoznacznie polecają puch gęsi bardziej aniżeli kaczy. Kołdry z gęsiego puchu są bardziej wytrzymałe. Warto dodać, że kołdry puchowe są w 100% bezpieczne dla alergików i dzieci ponieważ nie zbierają kurzu i roztoczy.

Pierze

Wypełnienia kołdry z pierza są bardzo podobne do puchowych. Zasadniczą różnicą jest jednak to, że w tym rodzaju ptasie pióra łączy się z pierzem. Kołdry wypełnione pierzem są przede wszystkim cięższe. Ich właściwości termoizolacyjne są także nieco gorsze od produktów puchowych.

Wełna

Producenci kołder wełnianych wypełniają je najczęściej wełną owczą. Dzięki temu kołdry przepuszczają powietrze, a jednocześnie bardzo dobrze utrzymują ciepło. Kołdry wełniane nie uczulają i jednocześnie pozwalają skórze swobodnie oddychać. Ten typ polecany jest przede wszystkim alergikom.

Jedwab                                           

Kołdra posiadająca wypełnienie z jedwabiu nie uczula, a także nie przyciąga roztoczy. Ten typ produktów, podobnie jak kołdry wełniane, zalecany jest szczególnie alergikom. Jedwab można śmiało nazwać towarem luksusowym, co także odbija się na jego cenie. Z drugiej strony kołdra wypełniona jedwabiem posiada właściwości antystatyczne i jest bardzo przyjemna w dotyku.

Włókna poliestrowe

Wypełnienie z włókna poliestrowego cieszy się chyba największą popularnością. Producenci tacy jak Matex, oferują wysokiej jakości wypełnienia, które posiadają spiralnie skręcone włókna ze specjalnymi kanalikami powietrznymi. Spiralne włókna poprawiają sprężystość kołdry. Zapewniają też jej lekkość i nadają właściwości antystatyczne. Włókna poliestrowe wykorzystywane są przede wszystkim w kołdrach letnich.

Włókna silikonowe

To tak naprawdę włókna poliestrowe, które producent dodatkowo pokrył warstwą silikonu. Kołdry silikonowe charakteryzują się niewielką wagą i dużą odpornością na odkształcenia. Silikon stanowi także naturalną ochronę przed kurzem oraz bakteriami. Wkłady silikonowe są często wykorzystywane w kołdrach antyalergicznych.

Włókna bambusowe

Włókna bambusowe są bardziej miękkie od wełny, a w dodatku dosyć wytrzymałe. Zaletą kołdry bambusowej jest zdolność do regulacji temperatury. Zimą chroni przed chłodem, a latem zapewnia właściwą wentylację.

Znajomość specyfiki wkładów kołdrowych znacznie ułatwia podjęcie decyzji odnośnie wyboru konkretnego typu. Warto wziąć pod uwagę porę roku, na jaką kupujemy kołdrę oraz jej właściwości alergiczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz