Artykuł sponsorowany

Rodzaje wózków widłowych

Rodzaje wózków widłowych

Do najpopularniejszych środków transportu bliskiego należą wózki widłowe. Wykorzystuje się je najczęściej do poruszania się po magazynach i transportowania różnego rodzaju towarów o dużej masie i gabarytach. Rodzaje wózków widłowych dzieli się ze względu na rodzaj napędu oraz funkcje. Postaramy się przybliżyć charakterystykę poszczególnych rodzajów wózków widłowych. Zapraszamy do lektury.

Podział wózków widłowych ze względu na napęd

W tej kategorii podstawowym rodzajem są wózki spalinowe, napędzane za pomocą oleju napędowego (diesela). Biorąc pod uwagę dość wysoką emisję spalin w tego typu urządzeniach, zazwyczaj wykorzystuje się je na zewnątrz, na otwartym terenie. Wózki spalinowe, których używa się na halach i magazynach, koniecznie muszą być wyposażone w specjalistyczne filtry. Najbardziej ekonomicznymi wózkami widłowymi są te napędzane za pomocą LPG. One, podobnie jak wózki spalinowe, również muszą być wyposażone w specjalne filtry. W przeciwnym razie można ich używać wyłącznie na zewnątrz. Najbardziej ekologiczne i bezpieczne do użytkowania w zamkniętych przestrzeniach są wózki akumulatorowe/elektryczne. Spełniają one wszystkie normy bezpieczeństwa i przepisy UDT. Gabarytowo są stosunkowo małe, więc doskonale sprawdzają się na niewielkich przestrzeniach.

Podział wózków widłowych ze względu na funkcję

W tym podziale wyróżniamy m.in. wózki boczne – nazwa wzięła się od możliwości ich załadunku z boku. Idealnie nadają się do przewożenia ładunków długich i niewygodnych. Kolejnym rodzajem są wózki terenowe. Stosuje się je najczęściej na placach budowy. Ten rodzaj wózków najczęściej zasilany jest olejem napędowym. Do transportu pionowego najczęściej wykorzystuje się wózki podnośnikowe/teleskopowe – mają oni duży zasięg w górę i spory udźwig. W magazynach powszechnie stosowane są systemowe wózki widłowe, które można dostosować do praktycznie każdego rodzaju powierzchni oraz regałów czy palet. Popularne są również tzw. boczniaki, czyli wózki wysokiego składowania. Są bardzo zwrotne i mają duży udźwig. Pozwalają na podnoszenie ładunku na wysokość nawet kilkunastu metrów. W niewielkich pomieszczeniach z krętymi korytarzami najlepiej sprawdzają się wózki skrętne oraz wózki wielokierunkowe. Są wyposażone w specjalny maszt, który umożliwia bezproblemowe przemieszczanie ładunku. Dobrą manewrowością i małymi gabarytami charakteryzują się wózki podwieszane – są bardzo praktyczne, można je bowiem podczepić do ciężarówki i transportować wraz z ładunkiem. Z kolei wózki kontenerowe charakteryzują się bardzo dużą ładownością. Wykorzystuje się je w portach przeładunkowych i stoczniach.

Sprzedażą oraz serwisem różnego rodzaju wózków widłowych zajmuje się firma Widlak Serwis z woj. dolnośląskiego, prowadzona przez Janinę Gawlińską. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą tej firmy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz