Materiał Partnera

Rodzaje wózków inwalidzkich i ich zastosowanie

Rodzaje wózków inwalidzkich i ich zastosowanie

Niepełnosprawność ruchowa nie musi oznaczać zamknięcia w czterech ścianach. Liczne udogodnienia w zakresie architektury i wyposażenia budynków oraz nowoczesny sprzęt medyczny pozwalają aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, uprawiać sporty lub po prostu wykonywać codzienne czynności takie jak gotowanie czy robienie zakupów. Do tego jednak potrzebny jest odpowiednio dobrany wózek inwalidzki.

Rodzaje wózków inwalidzkich

Ofiary nieszczęśliwych wypadków oraz osoby cierpiące na powikłania rozmaitych chorób, w wyniku których muszą poruszać się na wózkach inwalidzkich, każdego dnia napotykają liczne trudności. Dotyczą one przede wszystkim możliwości swobodnego poruszania się w domu oraz miejscach publicznych. O ile w tych ostatnich powszechne jest już stosowanie udogodnień projektowanych z myślą właśnie o osobach niepełnosprawnych, o tyle w prywatnych mieszkaniach wprowadzenie takich rozwiązań będzie kosztowne, a często też niemożliwe. Podstawą mobilności jest dla osób niepełnosprawnych w każdej sytuacji jest odpowiednio dobrany wózek inwalidzki. Dystrybutorzy sprzętu medycznego, tacy jak firma MB Medica, oferują różne ich rodzaje. Na rynku dostępne są zarówno wózki inwalidzkie ręczne, jak i elektryczne. Wśród tych pierwszych wyróżniamy dodatkowo aktywne wózki inwalidzkie oraz lekkie wózki inwalidzkie. Przed zakupem należy dobrze zastanowić się nad potrzebami osoby niepełnosprawnej i uwzględnić je przy podejmowaniu decyzji. Każdy model bowiem ma swoje właściwości, które określają zakres jego zastosowania. Przyjrzyjmy się bliżej ich charakterystyce.

Wózki inwalidzkie – czym się różnią?

Podstawowy podział wózków inwalidzkich przebiega według tego, w jaki sposób są one napędzane. Najczęściej spotykany wózek inwalidzki to wózek napędzany siłą mięśni. Tu wybierać możemy między wózkiem lekkim o uniwersalnym zastosowaniu oraz wózkiem aktywnym. Lekki wózek inwalidzki ma, jak wskazuje nazwa, lekką konstrukcję, najczęściej z aluminium. Wyposażony jest podłokietniki oraz rączki do prowadzenia wózka przez drugą osobę. Warto zwrócić uwagę na hamulce dla osoby towarzyszącej, które podnoszą bezpieczeństwo podczas pchania wózka na pochyleniach. Ten typ zalecany jest przede wszystkim osobom starszym oraz niezdolnym do samodzielnego sterowania wózkiem. Osoby niepełnosprawne, które chcą pozostać aktywne, często wybierają natomiast wózki inwalidzkie aktywne. Cechują się one dużą mobilnością oraz lekkością konstrukcji. Pozbawione podłokietników i wysokiego oparcia umożliwiają osobom niepełnosprawnym swobodne poruszanie bez pomocy osób trzecich.

Wózek napędzany siłą mięśni sprawdza się zarówno w wewnątrz mieszkania, jak i na zewnątrz. Pokonywać nim możemy jednak tylko krótkie dystanse. Pełną funkcjonalność w obu z tych zastosowań zapewniają natomiast wózki inwalidzkie elektryczne. Niezależnie jednak od tego, który z rodzajów wybierzemy, konieczny będzie też zakup dodatkowego wyposażenia w postaci poduszki pneumatycznej przeciwodleżynowej, która ochroni osobę niepełnosprawną przed powstawaniem odleżyn.

Opracowanie:
Częstochowa, Nowowiejskiego 20
tel. 34 324 66 77
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz