Materiał Partnera

Rodzaje wkładów kominowych

Rodzaje wkładów kominowych

Komin to niezbędny element konstrukcyjny każdego domu, w którym ogrzewanie realizowane jest poprzez spalanie różnego rodzaju paliw – przede wszystkim węgla, ale również oleju i gazu. Sprawność oraz trwałość komina w dużej mierze zależy od jakości znajdującego się w nim wkładu kominowego. Jakiego rodzaju wkłady są dostępne na rynku, co brać pod uwagę zanim zdecydujemy się na kupno jednego z nich.

Czym jest wkład kominowy i do czego służy?

Wkład kominowy to rura odpowiedzialna za sprawne odprowadzania spalin powstających w wyniku spalania paliw do ogrzewania domu. Wkład umieszczany jest w świetle komina i wypełnia go na całej długości – dzięki temu murowana konstrukcja komina nie ma styczności ze spalinami, które mogłyby doprowadzić do jej niszczenia. Aby komin mógł pełnić swoją funkcję musi być wykonany z odpowiedniego materiału a ponadto odznaczać się wysoką szczelnością, odpornością na czynniki zewnętrzne oraz temperaturę.

Rodzaje wkładów kominowych

Wkłady kominkowe możemy podzielić na różne kategorie biorąc pod uwagę odmienne parametry. Przykładowo jeśli kryterium jest tworzywo do produkcji wkładu, wymienić możemy wkłady kwasoodporne i żaroodporne – oba typy przeznaczone są do innego typu instalacji grzewczych. Wkłady mogą mieć przekrój okrągły lub owalny – wybór między nimi uzależniony jest od kształtu przekroju komina, w którym mają zostać zamontowane. Dla kominów, które nie są proste przeznaczone są specjalne wkłady elastyczne.

Jak wybrać wkład kominowy?

Dobór wkładu kominowego uzależniony jest od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, jakiego typu paliwem zasilana jest instalacja grzewcza.

- Wkłady kwasoodporne przeznaczone są do instalacji zasilanych gazem lub olejem, z kolei żaroodporne do instalacji, w których opala się drewnem, węglem, ekogroszkiem – wyjaśnia specjalista firmy TanieKominy.plTen podział wynika ze specyfiki spalin powstających podczas spalania różnego rodzaju paliw. Spaliny z oleju lub gazu charakteryzują się kwaśnym odczynem i dużą zawartością pary wodnej. Jeśli w kominie dojdzie do skroplenia się tych gazów, mogą one wpłynąć na uszkodzenie tworzywa, z którego wykonany został wkład. Z kolei spaliny pochodzące ze spalania węgla, drewna i innych paliw stałych osiągają bardzo wysoką temperaturę – nawet 400 stopni. Dlatego wkład podłączony do kotła na paliwa stałe powinien być w stanie zachować swoje parametry przy takich warunkach. Należy pamiętać, żeby przy wymianie urządzeń grzewczych na innych rodzaj (np. kotła gazowego na kocioł węglowy) konieczna jest wymiana wkładu kominowego. Jeśli tego nie zrobimy, ulegnie on uszkodzenia, co z kolei będzie prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, np. uszkodzenia konstrukcji komina i przenikaniu trujących spalin do wnętrza domu.

Najlepsza stal stosowana do produkcji wkładów kominowych to stal o gatunku 1.4404 . Jest ona najbardziej odporna na wyjątkowo agresywne środowisko spalin zawierające kwasy , związki chloru i siarki , a także na POŻAR SADZY W KOMINIE . Istotne jest też to , żeby producent oferujący wkład wykonany z tej stali czyli 1.4404 posiadał też ATEST na ten produkt . Tego rodzaju wkłady produkuje firma MK ŻARY Sp. z o.o. , a kupić je można w najniższej cenie dostępnej na rynku w popularnym sklepie internetowym www.TanieKominy.pl . Można też w tym sklepie uzyskać profesjonalne i rzetelne doradztwo na temat wyboru rozmiaru i innych parametrów komina dzwoniąc pod numer telefonu 509 75 00 51 . 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz