Materiał Partnera

Rodzaje więźb dachowych

Rodzaje więźb dachowych

Więźba dachowa to ważna wsporna konstrukcja drewniana dla domów jednorodzinnych i nie tylko, która występują w różnych konfiguracjach, jeśli chodzi o ułożenie tarcicy budowlanej. Więźby mogą różnić się także rodzajem i klasą zastosowanego drewna oraz wieloma innymi elementami. Przed inwestycją np. budowy domu warto zatem zapoznać się z kilkoma rodzajami więźb.

Najpopularniejsze rodzaje więźb dachowych

W mniejszych budynkach, do których zalicza się obiekty jednorodzinne, najczęściej stosuje się więźbę dachową krokwiową, krokwiowo-jętkową lub też płatwiowo-kleszczową. Dany wariant dobierany jest na podstawie wielu warunków technicznych projektowanego obiektu. Wpływ na dobór więźby ma liczba okien dachowych, nachylenie połaci oraz rodzaj pokrycia. Tańsza i lżejsze więźby można zastosować np. dla blachodachówek. Droższe i bardziej skomplikowane są zaś dedykowane dla domów o złożonej bryle i licznych załamaniach.

Przyglądając się bliżej najważniejszym cechom trzech typów więźb dachowych, można wyróżnić ich przeznaczenie. Więźby krokwiowe dedykowane są prostym budynkom, przy których rozpiętość dachu nie przekracza 7 metrów. Dopuszczalne nachylenie połaci przy tego typu konstrukcji to kąt 50 stopni. Znacznie szerszym zastosowaniem i tolerancją kąta nachylenia wyróżnia się więźba krokwiowo-jętkowa. Dachy przy jej wykorzystaniu mogą mieć rozpiętość nawet 11 metrów przy nachyleniu do 60 stopni. Jest to uzyskiwane dzięki wzmocnionym wiązarom jętkowym.

Ostatni rodzaj więźby – płatwiowo-kleszczowa – jest stosowany przy większych obiektach jednorodzinnych. Maksymalne nachylenie to kąt 70 stopni, a rozpiętość liczona jest powyżej nawet 15 metrów.

Więźba dachowa z drewna liściastego i iglastego

Drewno na więźbę dachową musi przechodzić złożony proces suszenia, wytracania wilgoci ze swojej struktury, a także obróbki mechanicznej i fumigacji. Usunięte muszą być wszelkie mikroorganizmy i szkodniki oraz ich formy przetrwalnikowe. Dbają o to tartaki zajmujące się dystrybucją tarcicy budowlanej. Tą wysokiej jakości zapewnia m.in. tartak DREW-TRAK, który wyróżnia się szeroką ofertą produktową.

Jeśli chodzi o więźbę dachową, warto wiedzieć, że może ona być przygotowywana z drewna konstrukcyjnego liściastego oraz iglastego. Ich klasę dobiera się jednak indywidualnie do warunków technicznych projektowanego domu. Surowiec musi spełniać normę PN-EN 388. Rekomendowane jest przy tym wybieranie więźby z drewna iglastego. Nie powinno ono być niższe w swojej klasie niż C24. W uniwersalnym ujęciu najbardziej polecane są wyroby z oznaczeniem C30. 

Opracowanie:
Górzno, Wybudowanie 10
tel. 604 329 112
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz