Artykuł sponsorowany

Rodzaje walców drogowych

Rodzaje walców drogowych

Walce drogowe znajdują szerokie zastosowanie przy zagęszczaniu gruntu w robotach ziemnych oraz masy nawierzchniowej podczas budowy dróg. Pierwsze tego typu urządzenia, ciągnięte przez konie, były wykorzystywane już w starożytności. Współczesne walce to maszyny osiągające masę nawet kilkudziesięciu ton, różniące się między sobą wieloma parametrami. W niniejszym artykule przybliżamy różne klasyfikacje walców drogowych.

Podział ze względu na oddziaływanie na podłoże

Walce dzieli się przede wszystkim ze względu na sposób oddziaływania na podłoże. Wyróżnia się:

  • walce statyczne – maszyny tego typu oddziałują na podłoże własną masą. Można nimi zagęszczać grunt na niewielką głębokość. Wykorzystywane są głównie do prac końcowych w robotach drogowych, takich jak dogęszczanie górnych warstw nasypów czy zagęszczanie podsypek pod fundamenty.
  • walce wibracyjne – oddziałują na grunt zarówno statycznie, jak i dynamicznie. Dzięki odpowiedniemu układowi wirujących mas generują drgania o częstotliwości do 50 Hz. Za ich pomocą można zagęszczać grunt na głębokość do kilku metrów.
  • walce udarowe – w przypadku tych maszyn statyczna siła nacisku wspomagana jest dynamicznie za pomocą swobodnie spadających obciążników.

Podział ze względu na kształt wałów

Walce drogowe można sklasyfikować pod względem kształtu wałów, od czego zależy możliwość zagęszczania gruntów o różnej spoistości. Jeśli chcemy zagęszczać grunty spoiste i średnio spoiste, najlepszym wyborem będą walce gładkie. Z kolei w przypadku gruntów niespoistych lepiej zdecydować się na walec okołkowany – tłumaczy nasz ekspert z firmy Bellator, która oferuje sprzedaż oraz wynajem maszyn drogowych i budowlanych, w tym także walców. Ponadto wyróżnia się między innymi walce tarczowe, siatkowe, które stosowane są głównie w rolnictwie i ogrodnictwie, oraz specjalne – dodaje nasz rozmówca.

Inne klasyfikacje walców

Walce można również klasyfikować pod wieloma innymi względami. Jednym z nich jest sprężystość zastosowanych w nich wałów. Wyróżnia się dwie ich główne grupy. Najbardziej powszechne są walce stalowe: zarówno jednowałowe, jak i dwuwałowe. Ponadto istnieją walce ogumione, których wały przyjmują postać zestawów kół ogumionych. Walce mogą posiadać różną liczbę i usytuowanie wałów. Oprócz wspomnianych modeli jedno- i dwuwałowych spotyka się walce trzywałowe, zarówno dwu-, jak i trzyosiowe, oraz walce czterowałowe. Maszyny te można też podzielić, zważywszy na ich masę. Walce lekkie osiągają ciężar w zakresie 1,5-5 t, średnie od 7 do 10 t, a ciężkie od 11 do nawet 26 t. Ponadto walce dzieli się ze względu na napęd – dostępne są urządzenia samojezdne, prowadzone ręcznie, a także przyczepne – czy konstrukcję ramy: wyróżnia się modele z ramą sztywną oraz przegubową.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz