Artykuł sponsorowany

Rodzaje wad wzroku i sposoby ich korekcji

Rodzaje wad wzroku i sposoby ich korekcji

Oko to bardzo ważny organ, który jednak często jest niedoskonały. Wady dotyczące ostrości widzenia czy też choroby oczu dotykają bardzo wielu osób w różnym wieku. Obniżają one komfort życia, a niekiedy mogą powodować też jego zagrożenie, dlatego nie warto ich lekceważyć. Jakie są najczęściej występujące wady wzroku oraz ich objawy? W jaki sposób można je leczyć?

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność to jedna z najczęściej występujących wad refrakcyjnych oka. Refrakcja jest określeniem sposobu załamywania się światła. Jeżeli oko nie potrafi prawidłowo skupiać impulsów świetlnych na siatkówce, skutkuje to niewyraźnym widzeniem. Krótkowzroczność (miopia) występuje wtedy, gdy światło załamuje się przed siatkówką. Może to być spowodowane zbytnim wydłużeniem kształtu oka lub zbyt dużą siłą łamiącą układu optycznego. Rezultatem jest niewyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w oddali. Korekcję wady zapewniają rozpraszające soczewki okularowe lub kontaktowe oznaczane symbolem – (minus), które należy dobrać w salonie optycznym. Miarą krótkowzroczności są dioptrie – im więcej dioptrii, tym bardziej niewyraźne stają się przedmioty znajdujące się
w większej odległości od oka.

Dalekowzroczność

Dalekowzroczność (hiperopia, nadwzroczność) to dokładne przeciwieństwo krótkowzroczności. Pacjent wyraźnie widzi rzeczy znajdujące się w oddali, jednak problem może sprawiać mu dojrzenie tego, co znajduje się blisko. Stan taki powodowany jest załamywaniem się wiązki światła za siatkówką. Wada często pojawia się wraz z wiekiem, a jednym z pierwszych jej symptomów mogą być bóle głowy podczas dłuższego skupiania się na czytaniu lub pisaniu. Okulary korygujące nadwzroczność mają soczewki skupiające. W przypadku niedużej wady wystarczy udać się do salonu optycznego po okulary zakładane jedynie do czytania, pracy oraz innych czynności wymagających patrzenia
z bliska
. Głębokość wady również wyraża się w dioptriach, a szkła korekcyjne oznaczone są znakiem + (plus).

Astygmatyzm

Astygmatyzm daje nieco mniej oczywiste objawy niż krótko- bądź dalekowzroczność. O wadzie można mówić wtedy, gdy krzywizna rogówki oka nie jest równa, przez co docierające do niej światło załamuje się w sposób nieregularny, dostarczając do mózgu niewyraźny obraz rzeczywistości. Jak mówi ekspert zakładu optycznego Optyk Expres s.c.: Astygmatyzm często towarzyszy krótko- lub dalekowzroczności. Jest go w stanie rozpoznać odpowiednie badanie w gabinecie okulistycznym. Następnie optyk dobiera odpowiednie szkła okularowe – w tym przypadku są to soczewki cylindryczne.

Starczowzroczność.

Problemy z ostrym widzeniem przedmiotów znajdujących się w bliskiej odległości. Wada która objawia się stopniowo po 40 roku życia. Wraz z wiekiem soczewka oka traci swoją elastyczność. Prowadzi to do coraz większych problemów z wyostrzeniem obrazu widzianego z bliska. Czytanie z wysiłkiem drobnego druku lub trudności z wykonywaniem czynności wymagających patrzenia z bliska to częste pierwsze z  objawów. Do niedawna najlepszą formą korekcji starczowzroczności były tylko okulary . Teraz ,najnowsze osiągnięcia  technologii  umożliwiły korekcję tej wady  za pomocą dwuogniskowych miękkich soczewek kontaktowych. Soczewki te zapewniają prawidłowe widzenie zarówno z bliska , jak i daleka. Regularna kontrola wzroku  pomoże  wykryć początki tej wady  i zastosować odpowiednie  sposoby korekcji.

Leczenie wad wzroku – nie tylko okulary.

Okulary to podstawowa metoda korekcji wzroku. Dzięki ogromnemu wyborowi oprawek w różnych kształtach i stylach, dziś jest to nie tylko narzędzie pozwalające dobrze widzieć, ale też modne akcesorium.

Ze względu na wygodę, wielu pacjentów okulistycznych decyduje się jednak na noszenie szkieł kontaktowych. Występują one w wielu wariantach i pozwalają na korekcję szerokiej rozpiętości wad. Ich doborem również zajmuje się optyk na podstawie badań okulistycznych.

Sposobem na trwałe pozbycie się wady wzroku są też coraz bardziej dostępne zabiegi laserowe wykonywane w specjalistycznych gabinetach.

Opracowanie:
Tomaszów Mazowiecki, pl. Kościuszki 9
tel. 500 865 031
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz