Materiał Partnera

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

Ubezpieczenia komunikacyjne są podstawą bezpiecznej podróży. Będą nas chronić nie tylko przed skutkami kolizji czy wypadku. Ich wykupienie może okazać się dla nas prawdziwym wybawieniem, gdy zatrzaśniemy kluczyki w aucie lub nagle zabraknie nam paliwa. Warto zatem przyjrzeć się, jaki są ich rodzaje i czym się różnią. Które ubezpieczenie będzie obowiązkowe, a które są dobrowolne? Przekonaj się sam!

Ubezpieczenia komunikacyjne od lat cieszą się niesłabnąca popularnością i stanowią najważniejszy segment rynku ubezpieczeń. Obejmują 2/3 rynku ubezpieczeń majątkowych, biorąc pod uwagę zarówno przypis składki, jak i wypłacone kwoty odszkodowań. Wyruszając w trasę, warto jak najskuteczniej zabezpieczyć się przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą przydarzyć nam się w trakcie podróży. Jakie zatem rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych wyróżniamy?

OC

Ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Konieczność wykupienia takiego ubezpieczenia nakłada na właścicieli aut Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Celem wprowadzenia takiego ubezpieczenia było przede wszystkim umożliwienie osobom poszkodowanym w wypadkach samochodowych otrzymanie rekompensaty finansowej za poniesione straty. Chroni ono także posiadacza pojazdu, poprzez zabezpieczenie jego majątku i zapewnia pokrycie szkód, przez niego spowodowanych.

AC

Innym typem ubezpieczenia komunikacyjnego, jest AC, czyli auto-casco. Jest to ubezpieczenie dobrowolne, którego wykup warto jednak przemyśleć. Nie tylko bowiem ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy samochodu, powstałe na skutek wypadku, spowodowanego przez kierowcę, lecz również koszty naprawy wszelkich szkód lub uszkodzeń, wynikających z winy właściciela pojazdu. Jednocześnie ubezpieczeniem Autocasco objęte są wszelkie szkody, powstałe wskutek zdarzeń losowych, takich jak kradzież, wandalizm, a nawet klęsk żywiołowych, w tym pożaru, burz czy wichur.

NNW

Chociaż nieobowiązkowe, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków jest szczególnie ważne. Oferuje je większość agencji ubezpieczeniowych, w tym renomowana agencja ubezpieczeniowa Autoplatforma z Poznania i Zielonej Góry. Warto je wykupić, bowiem dzięki niemu, w razie wypadku, kierowcy oraz pasażerowie, którzy doznali wskutek kolizji poważnych uszczerbków na zdrowiu, będą mieli zagwarantowane pokrycie kosztów leczenia. Ubezpieczenie to obejmuje także rehabilitację oraz wypłatę odszkodowania.

Assistance

Ostatnim rodzajem ubezpieczenia komunikacyjnego jest ubezpieczenie Assistance. Będąc objętym tym pakietem, możemy liczyć na pomoc w przypadku zdarzeń losowych, takich jak zatrzaśnięcie kluczyków w aucie, brak paliwa czy awaria. W jego zakres wchodzi holowanie pojazdu, drobna naprawa na drodze lub wymiana opony.        

Bez wątpienia, wykupienie dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego się opłaca. Zaoszczędzimy sobie w ten sposób niepotrzebnych nerwów oraz stresu w przypadku jakiejkolwiek losowej sytuacji , o którą nietrudno w podróży.  

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz