Rodzaje testów alergicznych

Coraz więcej osób zmaga się z różnego typu alergiami, które są obecnie powszechnym zjawiskiem. By znaleźć ich przyczynę, najlepiej poddać się odpowiednim badaniom i zrobić testy alergiczne. Dzięki nim lekarz może dobrać odpowiedni sposób leczenia. Testy możesz wykonać w prywatnych laboratoriach, ale możesz zgłosić się do poradni alergologicznej, takiej jak Katharsis z Gorzowa Wielkopolskiego.
Testy płatkowe
To bardzo często wykonywane badania pod kątem wykrywania alergii kontaktowej, czyli takiej, której objawy widać po kontakcie z określoną substancją. Dzięki testom płatkowym można wykryć alergię na lateks, metale, kosmetyki czy leki. W połączeniu z naświetlaniem skóry odpowiednimi promieniami można też zdiagnozować fotoalergię. Wskazaniem do przeprowadzenia testów płatkowych jest obecność na skórze pacjenta wyprysków i zmian skórnych, które mogą stanowić reakcję uczuleniową. Najczęściej badanie to przeprowadza się na skórze pleców, na które przykleja się specjalny plaster. Posiada on wgłębienia wypełnione roztworami badanych alergenów. Plaster powinien znajdować się na skórze 48 godzin. Po tym czasie lekarz dokonuje oceny wielkości powstałych zmian. Kolejna ocena następuje po 24 godzinach, a potem po 48.
Testy prowokacyjne
Wykorzystywane przy diagnozowaniu alergii pokarmowych, wziewnych (np. na pyłki roślin), a również na alergie, które objawiają się problemami z układem oddechowym. Chory otrzymuje alergen drogą nosową, pokarmową lub do oskrzeli (to zależy jakie ma objawy). Jeśli po zrobieniu testu zostają zaobserwowane objawy alergii wówczas zostaje potwierdzone rozpoznanie choroby i opracowany plan leczenia. Pacjent po przeprowadzonym badaniu musi pozostać pod opieką lekarza około dwóch godzin, gdyż mogą wystąpić niebezpieczne dla zdrowia i życia reakcje, takie jak wstrząs anafilaktyczny. Jeśli chodzi o alergie pokarmowe, to testy prowokacyjne polegają na wyłączeniu z diety podejrzanego produktu, a gdy objawy znikną włącza się go znowu. Gdy wystąpią dolegliwości alergiczne, zostaje potwierdzona diagnoza.
Punktowe testy skórne
To jedne z najczęściej stosowanych badań do wykrywania alergii. Przeprowadzane są na skórze przedramienia chorego, na którym pisakiem zaznacza się znajdujące się w równych odstępach punkty. Następnie nakłada się na nie alergen i dodaje po kropli histaminy na każdy punkt z substancją alergizującą , by przeprowadzić próbę dodatnią, oraz czystą substancję, w której rozpuszczone są alergeny, by przeprowadzić próbę ujemną. W kolejnym etapie nakłuwa się skórę. Testy punktowe są odczytywane po kwadransie od nakłucia, wtedy mierzy się wielkość zaczerwienienia i bąbla jaki powstał po nakłuciu.
Testy z krwi
Badania krwi pod kątem wykrywania alergii są najpowszechniej stosowane. Są tanie i łatwo dostępne. Są bezpieczne dla każdego pacjenta, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Nie wymagają odstawiania zażywanych leków. Testy z krwi pozwalają na sprawdzenie obecności w niej swoistych przeciwciał IgE dla konkretnego alergenu. Są najczęściej wykorzystywane do wykrywania alergii u małych dzieci, gdyż testy zazwyczaj wykonywane są u nich od 5 roku życia.
Poza testami na alergię do poradni alergologicznej możesz udać się także w celu leczenia chorób płuc, astmy czy atopowego zapalenia skóry.